Uvjerili su se u to Niamh Geaney iz Irske te njeni prijatelji Terence Manzanga i Harry Englesh, osnivači stranice Twin Strangers, koju su osnovali zbog potrage za dvojnicima, nakon što su sami preko društvenih mreža pronašli svoje dvojnike na drugim krajevima svijeta.
Niamh se najprije susrela s Karen, koja joj je cijeli život puno bliže nego što bi očekivala - u Dublinu - i u tom su druženju utvrdile da nisu samo fizički slične, nego se cijeli život slično češljaju i imaju slične frizure, te dijele mnoge pokrete, gotovo kao da je riječ o sestrama. Iako ne postoje čvrste znanstvene potvrde da je uzrok takvim sličnostima zajednički DNK, znanstvenici su skloni tom objašnjenju.
Tako je izvršni predsjednik američkog društva za humanu genetiku, Joseph McInerney, to objasnio: “Bilo koje dvije nasumično odobrane osobe dijeliće oko 99,5 posto gena. Od preostalih pola posto, postoji 16 miliona baznih parova DNK, gdje se nalazi velika količina individualnih razlika”.
Znanstvenici pretpostavljaju da postoje velike šanse da smo usljed različitih seoba naroda ili pojedinačnih migracija - rodbinski povezani s osobama na drugom kraju svijeta.
Što je ta rodbinska veza bliža, to je veća šansa da s nekim imate sličan DNK, koji je glavni razlog zbog kojeg braća, sestre i najbliži krvni rođaci mogu biti slični jedni drugima. Istraživači koji se bave ovim područjem tvrde kako je DNK objašnjenje i za neke primjere slavnih ljudi današnjice koji su dvojnici zvijezda iz nekih prošlih vremena.
24sata.hr
Komentari