Tusk: Mi nismo naivni, neopoziva podrška zemljama Zapadnog Balkana
Donald Tusk

Brisel

Tusk: Mi nismo naivni, neopoziva podrška zemljama Zapadnog Balkana

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk izjavio je danas u Briselu da je "svima jasno da unutrašnje i spoljne snage nastoje da uzdrmaju područje Zapadnog Balkana".

Tusk je to rekao po završetku dvodnevnog zasijedanja šefova država i vlada EU koji su, po njegovim riječima, imali "produktivnu raspravu o Zapadnom Balkanu".

"Mi nismo naivni i zato su lideri EU ponovo istakli neopozivu podršku zemljama Zapadnog Balkana i njihovoj evropskoj perspektivi", rekao je Tusk. 

Predsjednik Evropskog savjeta je dodao da su lideri EU izrazili i podršku "sprovođenju evropskih reformi i projekata na Zapadnom Balkanu", i da se nada da će "ta pozitivna poruka EU da se čuje u regionu".

Šefovi država ili vlada Evropske unije (EU) su u četvrtak u ponoć "ponovo istakli neopozivu podršku" evropskoj perspektivi zemalja Zapadnog Balkana i saopštili da su "razmotrili krhku situaciju na Zapadnom Balkanu koju će i dalje pratiti".

U saopštenju posle prvog dana zasijedanja u Briselu, šefovi država ili vlada EU su podvukli da su te krhke prilike na Zapadnom Balkanu razmotrili "u svijetlu unutrašnjih i spoljnih izazova s kojima se suočava taj region".

Oni su "naglasili važnost daljeg napretka na putu reformi, uspostavljanju dobrih susjedskih odnosa i ostvarivanju inicijativa za regionalnu saradnju u koju će svi biti uključeni".

Evropske vođe su "pozdravile napredak zemalja tog područja i naglasili da EU ostaje privržena i angažovana u svim ravnima u cilju podrške tim zemljama u ostvarivanju reformi i projekata usmjerenih ka Evropskoj uniji".

Šefovi država ili vlada su odlučili da na dnevni red zasijedanja stave Zapadni Balkan da bi sagledali kako da mnogo snažnijom političkom i svakom drugom podrškom evropskim reformama i putu Zapadnog Balkana ka priključivanju Uniji, zaustave opasno zaoštravanje u dijelom svojoj sudbini prepuštenom regionu koje prijeti da ugrozi stabilnost u Evropi.

To su rekli zvaničnici EU uoči zasijedanja vođa Unije, pošto je zaključeno da je došlo do "krajnje ozbiljnogi veoma zabrinjavajućeg pogoršavanje odnosa i prijetnje sukobima na Zapadnom Balkanu".

Čelnici Njemačke, Austrije i još nekih, posebno regionu susjednih članica EU su zatražili da se sagleda kako zaustaviti pogoršavanje prilika na Zapadnom Balkanu kao "prednjem dvorištu" bitnom za stabilnost cijele Evrope . Više vlada država članica EU smatra, međutim, da se samo treba da utvrdi do kojeg stepena reformi ili pregovora o članstvu su došle zemlje kandidati ili potencijalni kandidati za članstvo u Uniji i da se na pridruživanje gleda kao na više "tehnički postupak" pregovora jer ionako nove članice u EU neće biti primljene još za više godina.

Diplomati i analitičari evropskih medija i instituta su uglavnom saglasni u ocjeni da je na neki način Zapadni Balkan gurnut u stranu i prepušten "povampirenju opasnih istorijskih i etničkih sukoba iz prošlosti".

Kako je ocijenjeno, u proteklih nekoliko godina EU je bila veoma zaokupljena ekonomsko-finansijskom krizom, bitkom protiv terorizma, ogromnim problemima ilegalne imigracije, izlaskom iz članstva Velike Britanije i unutrašnjim teškim raskolima oko dalje budućnosti Unije.

Visoka predstavnica EU Federika Mogerini je prošle nedelje obišla, kako je rekla "svih šest partnera" na Zapadnom Balkanu i vratila se uz sumnje da će SAD smanjiti zanimanje za taj region, takođe je zabrinuta zbog opasne situacije na tom području i sve većeg uplitanja i nadmetanja moćnih sila izvan Evrope na "šahovskom polju regiona".

U razmjeni mišljenja među evropskim partnerima se odmjeravalo i to da li u završnom dokumentu zasijedanja vodja Unije pomenuti koje to strane sile koriste od EU dijelom zapuštene prilike u regionu i nastoje da prodru sa svojim interesima i uplivom.

Nezvanično je rečeno da se ipak odustalo od toga da se prst upre na Rusiju, Tursku ili možda još neku vanevropsku silu, ali mnogim političkim snagama i vladama jako smeta što posebno uticaj Rusije vidno jača na Zapadnom Balkanu, jer se to stavlja i u okvir sveukupnih strategijskih odnosa EU i Zapada s Moskvom.

Ali ako je priključivanje Zapadnog Balkana EU gurnuto u stranu i više nije prioritet, dugo se govorilo o "zamoru od proširivanja", nužnosti da se Unija preuredi i bude sposobna da u neko dogledno vrijeme uopšte ponovo primi u članstvo neku novu zemlju, onda je jasno, kako navode analitičari u EU, da nije dovoljno samo na riječima podsticati reforme.

Nije dovoljno samo davati nešto namjenskog novca, dok samo Srbija i Crna Gora vode pregovore o članstvu, ekonomska i socijalna situacija u regionu uopšte ne ide na bolje, a time i vera u spremnost Unije da prihvati nekog novog člana u svom klubu.

Izvor:Beta

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.