Studija koja je objavljena u časopisu “Science Translational Medicine” obuhvatila je samo dva mala ispitanika – jednu 16-mjesečnu i jednu 18-mjesečnu bebu.
Tehnički, još nije prošlo dovoljno vremena da bi ljekari sa sigurnošću mogli da tvrde da su djeca izliječena. Međutim, ova studija kombinuje pristup koji obećava, takozvanu CAR T terapiju, sa relativno novom tehnikom modifikacije gena nazvanom TALENS.
“CAR T” u nazivu tretmana označava himerni antigenski receptor T ćelije i podrazumijeva uklanjanje određenih T ćelija iz krvi pacijenta. One se zatim genetski mijenjaju u laboratoriji tako da dobiju specijalne receptore (CAR). Kad su ćelije spremne, vraćaju se u krv pacijenta, gdje novi receptori traže ćelije tumora i ubijaju ih.
CAR T se ispituje već neko vrijeme u SAD, Velikoj Britaniji i Kini, ali je u novoj studiji ukombinovan sa modifikacijom gena, tako da organizam pacijenta ne odbacuje T ćelije donora i da efikasnije napada ćelije raka.
Istraživanje je još u ranoj fazi i potrebno je još mnogo studija (na više ispitanika), kako bi bila ponuđena kao redovna terapija.
B92
Komentari