U našim ustima živi više od 700 različitih vrsta bakterija, a nemali broj se zadržava na jeziku. Dok spavamo, naše tijelo izbacuje toksine iz organizma, a jezik je jedan od organa, koji služi za eliminaciju istih iz probavnog sistema. Dio toksina manifestuju se kao bijele naslage na jeziku.
Osim toga što efikasno liječi zadah iz usta, čišćenje jezika se obavezno preporučuje zbog sprječavanja ozbiljnijih zdrastvenih problema. Ukoliko ne praktikujete ovu, veoma jednostavnu, naviku može doći do paradentoze zuba, a ozbiljnije posljedice dovode čak i do ispadanja zuba...
U nastavku pročitajte kakvi sve problemi mogu da nastanu ukoliko ne čistite jezik pri svakom pranju zuba:
Oštećeno čulo ukusa
Ukus je jedno od pet čovekovih čula. Za osjećaj ukusa zaslužni su takozvani pupoljci, koji se nalaze na jeziku. Ti pupoljci su uronjeni u epitel jezika, a građeni su od potpornih i receptorskih stanica iz kojih izlaze nervna vlakna koja se stapaju u živce, koji dalje vode u koru velikog mozga. Na površini jezika, posebno na korijenu jezika, nalaze se brojne bradavice, unutar kojih se nalaze pupoljci. Kada ne perete jezik, sloj bakterija, ostaci hrane i mrtve ćelije kože mogu da prekriju pupoljke i u određenoj mjeri oslabe čulo ukusa. Ukoliko redovno perete jezik (preporučuje se svaki put kada perete zube) skinućete taj nepoželjan sloj i pupoljci će ponovo biti u formi.
Neprijatan zadah
Jedan od najčešćih problema, ukoliko ne čistite jezik, predstavlja neprijatan zadah, a događa se zbog toga jer bakterije nakupljene na jeziku počnu da stvaraju neugodan miris. Bakterije koje uzrokuju zadah obično se nalaze na kraju jezika zbog čega je važno oprati i taj deo ukoliko želite da se riješite lošeg zadaha.
Parodontoza
Bakterije nakupljene na jeziku se nerijetko prošire i na zube, što uzrokuje upalu desnih. Ako se upala ne liječi ona može da preraste u mnogo ozbiljnije stanje, odnosno parodontozu pri čemu se zubno meso povlači i dovodi do infekcije. Posljedica ozbiljne parodontoze može biti i ispadanje zuba.
Komentari