Lideri Evropske unije potpisali su danas Rimsku deklaraciju u kojoj se ističe princip Evrope u više brzina, koji podrazumijeva da neke zemlje u pojedinim oblastima mogu da idu dalje, dok druge ostaju na marginama.
Deklaraciju su potpisali lideri 27 članica EU, bez Velike Britanije koja bi u srijedu trebalo zvanično da pokrene proces izlaska iz Unije.
"Djelovaćemo zajedno, različitim tempom i intenzitetom tamo gdje je neophodno, dok se krećemo u istom pravcu", navodi se u zajedničkoj deklaraciji.
Foto:AA
U Deklaraciji se ukazuje na to da je "Evropska unija sučeljena s neviđenim izazovima, kako na svjetskoj, tako i na unutrašnjoj ravni, a to su regionalni sukobi, terorizam, sve veći migracioni pritisci, protekcionizam i socijalne i ekonomske nejednakosti".
"Mi smo riješeni", poručuju lideri EU, "da se suočimo sa svijetom koji se brzo mijenja i da našim građanima zajamčimo bezbjednost i nove mogućnosti".
Foto:AA
"Uniju ćemo učiniti snažnijom i otpornijom kroz još veće jedinstvo i solidarnost među nama i uz poštovanje zajedničkih pravila", piše u dokumentu u kojem se kaže da su prve zemlje Unije prije 60 godina, "prebrodivši tragedije svjetskih sukoba, odlučile da se ujedine i obnove naš kontinent iz pepela" i stvore svjetsku ekonomsku silu, zajedničke institucije na prostoru slobode i demokratije.
60 godina EU
Na današnji dan 1957. godine Zapadna Njemačka, Holandija, Luksemburg, Italija, Francuska i Belgija potpisali su Rimski ugovor kojim je osnovana EZZ, prethodnica današnje Evropske unije (EU).
Ugovor iz Rima, izvor:Evropski parlament
Iz Evropske ekonomske zajenice riječ “ekonomska” je uklonjena iz naziva 1992. pri potpisivanju Ugovora iz Mastrihta kojim je Evropska zajednica učinjena jednom od prva tri potporna stuba Evropske unije, a koji se i nazivaju Stubovi društva.
Za praćenje 60. godišnjice potpisivanja Rimskog ugovora, akreditovano je 1.200 novinara iz svih djelova svijeta.
U Rimu su danas pojačane mjere bezbjednosti, angažovano je 5.000 policajaca, a vazdušni prostor glavnog grada Italije je zatvoren za saboraćaj.
Foto:AA
Beta/Anadolija
Komentari