Crnogorski teatri obilježavaju Svjetski dan pozorišta
Ilustracija

. Čitanjem tradicionalne poruke

Crnogorski teatri obilježavaju Svjetski dan pozorišta

PODGORICA/CETINJE – Svjetski dan pozorišta, koji je ustanovio Međunarodni pozorišni institut (ITI) 1961. godine, biće obilježen u srijedu 27. marta. Čitanjem tradicionalne poruke koja će biti pročitana na pozorišnim scenama širom svijeta, ovaj značajan datum proslaviće i pozorišta u Crnoj Gori.

Ove godine poruku je uputio Dario Fo, italijanski dramski pisac, reditelj i glumac, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1997. godine.

Na domaćim scenama

U Crnogorskom narodnom pozorištu u srijedu u 20 sati, na Velikoj sceni biće izvedena predstava „Gorski vijenac“, Petra II Petrovića Njegoša, koju je režirao Diego de Brea. Poruku za Svjetski dan pozorišta pred početak predstave pročitaće glumica Jelena Simić. Gradsko pozorište iz Podgorice Svjetski dan pozorišta obilježiće u sali Dodest KIC „Budo Tomović“ u srijedu u 20 časova izvođenjem predstave „Sedam dana“ koju je po tekstu hrvatske spisateljice Tene Štivičić režirala Alisa Stojanović. Poruku će pred predstavu pročitati glumica Branka Femić.

Kraljevsko pozorište Zetski dom na Cetinju 27. mart će proslaviti premijernim izvođenjem studentske predstave Mari Šizgal „Tigar“ u režiji Petra Pejakovića. Predstava „Tigar“ će biti izvedena u srijedu u 20 sati na sceni „Generacija“.

„Tigar“ je, kako stoji u najavi, komad o „malom čovjeku“, o običnim ljudima. „Tigar“ je i triler i komedija i melodrama. To je ironična priča o frustriranosti, nasilju i ljubavi.U predstavi igraju: Slaviša Grubiša i Radmila Božović.

Dijaspora glumaca

U poruci, Dario Fo je između ostalog, zapisao: „Jednom davno, vlast je svoju nepodnošljivost prema ljudima od pozorišta izrazila tako što ih je prognala iz grada. Danas se glumci i ansambli susreću sa teškoćama u pronalaženju pozorišnih scena i publike, sve zbog krize. Vlastodršci, dakle, više nemaju problema sa nadzorom nad onima koji se izražavaju kroz ironiju i sarkazam, budući da glumci nemaju prostora ni publike kojoj bi se obraćali.

Naprotiv, u vrijeme renesanse u Italiji oni koji su bili na vlasti morali su se itekako potruditi da drže na uzdi pozorišne družine, koje su se obraćale širokom krugu publike… Zato je jedino rješenje za krizu nadati se da će se protiv nas i protiv mladih koji žele naučiti pozorišno umijeće organizovati velika hajka: nova dijaspora glumaca koja će svakako, iz nametnutih okolnosti, izvući nezamislive prednosti za novo pozorište.“

Globalna akcija

Na inicijativu Međunarodnog pozorišnog instituta (ITI) od 1961. godine širom svijeta se obilježava Svjetski dan pozorišta – 27. mart. Prvi put u Helsinkiju, a zatim u Beču na devetom ITI kongresu, u junu 1961. godine, tadašnji predsjednik Arvi Kivimaa iz Finske, predložio je da se proslavlja Svjetski dan pozorišta.

Njegov prijedlog je prihvaćen sa oduševljenjem. Od tada se svakog 27. marta (dan otvaranja Teatra nacija 1962. u Parizu) obilježava Svjetski dan pozorišta na različite načine. Na taj dan pozorišta u svijetu, nacionalni centri Međunarodnog pozorišnog instituta i čitava međunarodna pozorišna zajednica organizuje razne pozorišne manifestacije, od kojih je najvažnija tradicionalna poruka koju, na poziv ITI, uvijek piše pozorišna ličnost svjetskog ugleda.

(Izvor:Pobjeda)