Smolom protiv bolova i insekata
Ilustracija

Smolom protiv bolova i insekata

Kada se spomene kamfor, malo njih zna da je to naziv drveta (Cinnamomum camphora), sa kojeg se materija i izdvaja.

To je zapravo bijela ili bezbojna rashlađujuća smola, gorkog ukusa i jakog mirisa. Glavni je sastojak etarskog ulja zimzelenog kamforovog drveta, koje raste u šumama Azije, rasprostranjeno je u Kini, Vijetnamu, Japanu, na Madagaskaru.

Kamforovac je zbog ljekovitih svojstava prenijet u Evropu, Ameriku i Australiju, a ovdje raste u primorju, mada podnosi i temperaturu do 12 stepeni ispod nule.

U idealnim uslovima, drvo kamforovac može da poraste i do 45 metara. Trljanjem listova bogate krošnje oslobađa se snažan, specifičan miris. Po hemijskom sastavu je terpenoid, koji može da se proizvede i vještačkim putem od terpentinskog ulja.

Najveći procenat kamfora, do 50 odsto, nalazi se u etarskom ulju korijena. Dobija se destilacijom, pri čemu se kamfor izdvaja kao talog centrifugiranjem, a ostatak frakcionom destilacijom. Na ovaj način se dobijaju bijeli ili bezbojni kristali, gorkog ukusa koji hlade. Koriste se za liječenje, rastvaraju u masnim i drugim etarskim uljima, kao i u alkoholu. Etarsko ulje kamforovca sadrži i linalol, cineol, nerolidol, safrol, borneol. Dominantnu supstancu određuje zemlja porijekla, pa tako drvo iz Japana najviše ima linalola, a sa Madagaskara cineola.

U vidu rastvora ili masti, utrljava se kod reumatskih tegoba, bolova u mišićima, neuralgija ili bolova usljed oštećenja nerava. Ima široku primjenu u sprječavanju i zaustavljanju razvoja bakterija, jer posjeduje snažno antiseptično svojstvo. U manjim dozama podstiče znojenje i djeluje kao sedativ, dok se u velikim dozama ponaša kao narkotik i iritant. Kod djece, preosjetljivih i starijih osoba, može da izazove iritaciju praćenu bolovima, zbog čega je neophodan oprez u primjeni. Udisanje i preveliko izlaganje isparenjima kamfora može da izazove mučninu i povraćanje.

Tokom proljeća i ljeta je odličan saveznik u borbi protiv buba, komaraca, a odbija i moljce. Osim mirisa, efikasan je i alkoholni rastvor za uklanjanje insekata. Kamfor u kristalima se može nabaviti u apotekama.

ULjE PROTIV PERUTI

Kamforovo ulje se sprema tako što se 20 g usitnjenih kristala kamfora stavi u 80 ml ekstra cijeđenog maslinovog ulja. Nakon 15-ak minuta se procijedi kroz filter papir ili gušću gazu i može odmah da se koristi. Osim što pomaže kod uganuća i reume, odlično je sredstvo za masažu jer snažno podstiče krvotok. Takođe, pokazalo se efikasnim i protiv peruti. Utrlja se na kožu glave i ostavi da stoji 30 minuta, a zatim se kosa opere.

OBLOGE OD TIJESTA

Od kamforovog ulja se prave i efikasne obloge kod upala, uganuća i reumatizma. Spremaju tako što se jedno bjelance pomiješa sa malo brašna da se dobije tijesto, pa se potopi u 80 ml kamforovog ulja. Tim oblogama se previjaju bolna mjesta.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.