Ma koliko to zvučalo, u najmanju ruku, čudno, naučnici su shvatili da je spermatozoid savršeni nosilac za ljekove koje je potrebno dostaviti do ženskih reproduktivnih organa.
Spermatozoid, uostalom, i ima jednu svrhu: da stigne do jajne ćelije. A ljekovi su i tako najefektniji kada deluju direktno na mjesto čijem liječenju su namijenjeni.
Istraživači su ovaj princip testirali stvorivši "mikromotor" koji pokreće spermatozoid. Ovaj "sistem za dostavu" osmišljen je u cilju liječenja ginekoloških kancera i testiran je u laboratorijskim ulovima.
Mikro struktura, koju su napravili, sastoji se od četiri ruke koje ispuštaju spermatozoid u kome se nalazi lijek, kada stigne do tumora. Struktura je obložena gvožđem, koje služi da bi se spermatozoid vodio i ispustio na mjesto tumora pomoću magneta.
Njemački naučnici u istraživanju navode: "Ovde samo jedan ćelija sperme služi kao aktivni prenosnik lijeka i njegova osnovna pogonska snaga, koristeći se svojom sposobnošću plivanja kao glavnom prednošću."
Struktura obuhvati samo glavu spermatozoida, tako da rep ostaje slobodan da bi mogao da je pokreće. Iako njena težina usporava osnovno kretanje spermatozoida za čak 43 odsto, 15 od 22 sprematozoida sasvim uspješno je dostavilo lijek.
Rezultati testova ove metode pokazali su veći stepen uništenja ćelija tumora u prvih 48 sati primjene, nego rastvor lijeka iste doze.
Komentari