U studiji objavljenoj u "Scientific Reports" navodi se da svaki sat koji se provede koristeći tehnologiju osjetljivu na dodir povezano je sa 15 minuta manje sna dnevno. S druge strane, djeca koja se igraju savremenim uređajima brže razvijaju finu motoriku.
U domaćinstvima širom svijeta desila se eksplozija ekrana, a tu pojavu nisu pratila odgovarajuća istraživanja o uticaju nove tehnologije na razvoj u ranom djetinjstvu.
Studija Univerziteta u Londonu ispitivala je 715 roditelja djece mlađe od tri godine. Roditlji su upitani koliko često se njihova djeca igraju smartfonima ili tabletima, a od roditelja je zahtijevano i da objasne obrasce spavanja svoje djece.
Ispostavilo se da 75 odsto djece mlađe od tri godine svakodnevno koristi uređaje osjetljive na dodir. Čak polovina beba koje imaju između šest i 11 mjeseci igra se na ovaj način, a to čini i čak 92 odsto djece koja imaju između 25 i 36 mjeseci.
Istraživanje je, takođe, pokazalo da djeca koja se igraju pametnim telefonima i tabletima kraće spavaju tokom noći, a duže danju. Ukupno, imaju oko 15 minuta manje sna za svaki sat koji potroše koristeći pomenute uređaje.
Jedan od istraživača, doktor Tim Smit, rekao je za BBC rekao je da 15 minuta manje sna nije veliki gubitak kada spavate 10-12 sati dnevno, ali da je kod djece u ranom razvoju svaki minut sna važan.
Studija je otkrila i drugu stranu medalje, a to je da djeca koja aktivno koriste uređaje osetljive na dodir ubrzavaju razvoj motoričkih vještina. Zato se postavlja pitanje, da li djeca mlađa od tri godine treba da se igraju na ovakav način.
Doktor Smit kaže da je to trik pitanje jer nauka zaostaje za tehnologijom i rano je davati bilo kakve kategorične izjave. On savjetuje roditeljima da prate ista uputstva kao za korišćenje TV-a. To znači postavljanje granice koliko vremena se sam uređaj može koristiti, vodeći računa da je sadržaj prilagođen uzrastu i psihološkom razvoju djeteta. A najvažnije je izbjegavati pametne telefone pred spavanje.
Komentari