Doktor Lik Đus i dr Majkl Gaciano sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Harvard, navode da muškarci, koji ne boluju od dijabetesa, mogu da pojedu do šest jaja nedjeljno i da time ne povećaju rizik od prerane smrti.
Harvardski tim proučio je zdravstvene izvještaje 21.327 američkih ljekara, koji su učestvovali u obimnoj studiji o zdravlju medicinskih radnika. Doktori su praćeni dvadeset godina, od 1981, a za to vrijeme su redovno davali obavještenja o stanju svog zdravlja i načinu života. Tokom dvije decenije 1.550 ispitanika je doživjelo srčani udar, 1.342 šlog, a ukupno ih je umrlo preko 5.000.
Ustanovljeno je da su oni koji su jeli sedam i više jaja nedjeljno bili pod rizikom da umru tokom tog dvadesetogodsišnjeg perioda većim za 23 odsto, a dijabetičari koji pojedu i jedno jaje pod dvostruko većim rizikom da umru zbog bilo kog uzroka, a naročito od infarkta ili šloga.
Jaja su bogata holesterolom koji, kad se konzumira u većim količinama, može da izazove zakrečenje arterija i poveća rizik od infarkta ili šloga.
Međutim, dr Robert Ekel sa Univerziteta Kolorada, bišvi predsjednik Američkog udruženja za srce, kaže da su jaja kao i svaka druga hrana - ni dobra, ni loša.
Dakle, jaja ne bi trebalo potpuno izbaciti iz ishrane. Jaja su odlična protiv stresa, jer tijelo snadbijevaju bjelančevinama, dobra su i za imunitet, jer su jedna od retkih namirnica koje organizmu daju vitamin D.
Takođe, jedno jaje dnevno pokriva 26 odsto potreba organizma za folnom kiselinom. Ono podstiče funkcije mozga, jača vid, usporava starenje i jača seksualnost.
Osobe koje nemaju zdravstvenih tegoba jaja mogu da konzumiraju bez brige, dok bi ljudi sa povišenim nivoom holesterola morali da konsultuju ljekara.
Komentari