Koksaki virus: Bolest prljavih ruku
Ilustracija

Koksaki virus: Bolest prljavih ruku

Koksaki virus je raširen po čitavom svijetu, unosi se u organizam najčešće hranom zaraženom u dodiru s prljevim rukama zbog čega se skup simptoma koje uzrokuje zove i bolest prljavih ruku.

Virus je prvi put izolovan 1948. godine u Koksakiju, američkom gradiću po kojem je i dobio ime.

Iako uglavnom prolazi uz odmor i ležanje kao grip i prehlada, bolest uzrokovana koksaki virusom može dovesti i do vrlo ozbiljnih, pa čak i smrtonosnih komplikacija.

Kako se prenosi koksaki virus?

Virus se prenosi feko-oralnim putem, što znači da se nalazi u respiratornom traktu i stolici. Do zaraze zato često dolazi kijanjem, kašljanjem i u dodiru sa stolicom zaražene osobe.

Rizični faktori za zarazu koksaki virusom:

-slab imunitet - kao kod djece koja još nemaju razvijen imunološki sistem ili kod bolesnih ljudi,

-boravak u gužvama - u sredstvima javnog prevoza, bazenima, dječjim vrtićima i školama virus se brzo širi,

-loša higijena - nedostupnost čiste vode i sapuna ili neredovno pranje ruku glavni je razlog razvoja ove bolesti

Vrste i simptomi koksaki virusa

Koksaki virus se dijeli u dvije grupe koje različito utiču na ljudski organizam.

Koksaki virusi A tipa uzrokuju nastanak bolnih rana u ustima, grlu, na rukama ili na stopalima, a ponekad i na svim tim područjima istovremeno. Ovi se simptomi najčešće razvijaju kod djece mlađe od 10 godina, ali moguća je njihova pojava i kod odraslih ljudi. Uz pojavu rana, može doći i do upale očnih kapaka i konjunktivitisa.

Virusi B tipa mogu uzrokovati povišenu temperaturu, bol u plućima i stomaku te glavobolju, što može trajati od dva do 12 dana. Oba tipa mogu, iako vrlo rijetko, rezultirati i meningitisom, miokarditisom i perikarditisom.

Prvi simptomi zaraze koksaki virusom nastaju obično od dva do pet dana nakon ulaska virusa u organizam, a uključuju:

-povišenu temperaturu,

-slab apetit,

-upaljeno grlo,

-kašalj,

-osjećaj umora.

Dan ili dva nakon ovih prvih znakova mogu se razviti i ostali simptomi nakon kojih postaje jasno da nije riječ o običnoj prehladi ili gripu, a to su:

-rane u ustima ili grlu,

-osip, ranice, plikovi na dlanovima ili stopalima,

-osip ili plikovi na stražnjici ili genitalijama (rijetko),

-konjunktivitis (rijetko).

Ovi simptomi obično traju od sedam do 10 dana, a osoba se najčešće potpuno oporavlja jer rane ne ostavljaju ožiljke.

Bolesnik je najzarazniji upravo u vrijeme trajanja simptoma, ali može prenijeti virus i do tri sedmice nakon izlječenja, zbog čega je potrebno paziti ako ste u kontaktu sa zaraženom osobom.

Liječenje

Ne postoji specijalan tretman za bolest uzrokovanu koksaki virusom s obzirom na to da prolazi spontano. Preporučuje se mirovanje, ležanje i unošenje više tečnosti za vrijeme trajanja simptoma. Ako bolesnik razvije temperaturu veću od 38 stepeni, obavezno se prepisuju ljekovi za smanjenje tjelesne temperature. Ranice u ustima mogu se ublažiti korištenjem posebnih sprejova i vodica za ispiranje koji se mogu pronaći u apotekama, a pomaže i hladno mlijeko.

Preporučuje se izbjegavati gazirana pića, sirće i ostale kisele namirnice koje mogu iritirati ranice. Osip, odnosno rane na rukama i nogama olakšavaju se gelovima s difenhidraminom.

Iako odrasli generalno rijetko obolijevaju od bolesti uzrokovane koksaki virusom, u starijoj dobi infekcija može uzrokovati teške zdravstvene probleme.

Bolest je uvijek bolje spriječiti nego liječiti, pa je pravilno i učestalo pranje ruku i namirnica koje konzumiramo najbolji način prevencije zaraze koksaki virusom i borbe s njegovim posljedicama.

Nezavisne

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.