Pijan kao letva i pijan kao majka — da li ste se ikada zapitali otkuda dolaze takvi izrazi, zašto letva i zbog čega za ime svijeta pijan kao majka? Otkad su majke pijane?
Krenimo od letve. Šta se dešava letvi kad se natopi vodom? Iskrivi se. Baš kao što se čovjek iskrivi kad se “natopi” alkoholom. Zato se i kaže da se “iskrivio”, pošto tako hoda pijanac koji ne može u potpunosti da kontroliše ni svoje donje ekstremitete ni ostatak svog tijela, a sve zato što mu mozak ne radi normalno. Bilo da sjedi, bilo da hoda.
A ako sjedi, kaže se i da “kljuca” — baš kao kokoška. Još jedan relikt naših zemljoradničkih vremena, jer ne treba zaboraviti da je veći dio našeg naroda do relativno skoro živio na selu.
Međutim, najzanimljiviji je izraz “pijan kao majka”. Nekako nam majka ne ide sa alkoholom, barem ne danas. A kako su majke išle s alkoholom u prošlosti? Ruku pod ruku.
Postojao je običaj u mnogim krajevima balkanskih zemalja da se trudnice tokom porođaja “zapoje” rakijom da bi lakše podnijele bolove i lakše izgurale donošenje bebice na svijet. Pošto je porođaj često dug i težak… pa, jasno vam je. Dok beba dođe na svijet majka je pijana k’o majka.
Otuda i izraz.
Postojao je takođe i običaj da majke maloj djeci daju malo alkohola da se smire da bi one mogle da počiste kuću i spreme ručak dok je muž u polju.
Nije se znalo za zavisnost od alkohola, tako nešto nikome nije padalo na pamet. Tako smo imali pijančenje koje se prenosilo s generacije na generaciju, i to ne samo genetskom sklonošću koja vjerovatno može da se razvije spoljašnjim uticajima, već i direktnim uticajem miljea u kome su djeca odrastala.
Telegraf
Komentari