Prije nego što otkrijemo razloge zbog čega nam se zijeva, dobro bi bilo objasniti zašto i kako dolazi do ove čudne reakcije, koja nije tipična samo za ljude, već ga praktikuju i životinje.
Eksperti tvrde da zijevanjem organizmu obezbjeđujemo dozu kiseonika potrebnu za povećanje energije, dok istovremeno izbacujemo ugljen-dioksid. Sa druge strane, postoji vjerovanje da je riječ o pojavi koja zahtijeva da bude dodatno istražena, pogotovo kada se radi o prenosivom, odnosno zaraznom zijevanju.
Vjeruje se da do zijevanja dolazi kada kada se poveća temperatura u mozgu i da ovom reakcijom čovjek zapravo “hladi” mozak, sprječavajući na taj način da se temperatura previše poveća i mozak pregrije, zbog čega se u trenucima kada zijevamo osjećamo pospano.
Evo zbog čega može doći do zijevanja:
Nedostatak sna
Ne treba da vas iznenadi zijevanje, ako ste se prethodnu noć zabavljali ili bili na žurci. To je normalna reakcija, jer vaše tijelo žudi za snom.
Poremećaj sna
Preporučuje se osam sati sna, ali ako se probudite ranije, vrlo je moguće da ćete cijeli dan zijevati. Hrkanje ili prestanak disanja tokom spavanja (sleep apnea), takođe mogu uticati na poremećaj sna.
Lijekovi
Jedna od propratnih dejstava nekih lijekova je pospanost, što takođe može uzrokovati zijevanje. Ovo se posebno odnosi na lijekove protiv bolova, kao i pshijiatrijske lijekove i antidepresive.
Dehidratacija
Kada ne unoste dovoljno tečnosti, u organizmu se smanjuje količina krvi, što dovodi do zijevanja. Poznato je da krv nosi i raznosi molekule kiseonika različitim tkivima i organima u tijelu, uključujući i mozak.
Slaba cirkulacija
Problem sa srcem može dovesti do smanjenog protoka kiseonika. Postoje slučajevi u kojima do ovoga dolazi zbog hroničnih venskih oboljenja. Oštećenje vida jedno je od posljedica lošeg funkcionisanja krvinih zidova i sudova.
Ako nemate ove simptome, a ipak, dešava vam se da zijevate više nego obično, trebalo bi da potražite savjet doktora.
Komentari