Na jugu Turske izgrađeno Dječje selo za hiljadu sirijske siročadi
Ilustracija

Otvaranje 19. maja

Na jugu Turske izgrađeno Dječje selo za hiljadu sirijske siročadi

Na jugu Turske izgrađeno je selo u kojem će nakon otvaranja 19. maja biti zbrinuto blizu hiljadu sirijske djece bez roditelja.

Dječje selo izgrađeno je u pograničnom distriktu Rejhanli u turskoj provinciji Hataj, a izgradnju su finansirali Turska humanitarna organizacija IHH, Humanitarna fondacija katarskog šeika Thanija bin Abdullaha (RAF) i tursko Ministarstvo porodice i socijalne politike. 

Predstavnik IHH-a Murat Jilmaz je za Anadolij kazao da novoizgrađeno Dječje selo svojim sadržajem zadovoljava sve potrebe siročadi koja će u njemu živjeti, uključujući zdravstvenu njegu, rehabilitaciju, hranu, odjeću i druge potrebe.

Ističući kako je kapacitet centra da zbrine 990 djece, Jilmaz je kazao da će u prvoj fazi biti zbrinuto 250 djece bez roditelja, a da će u narednim mjesecima biti popunjen kapacitet sela.

“Sirijski rat je ponajviše pogodio upravo djecu bez roditelja. Riječ je o djeci koja su pretrpjela velike psihološke traume, a upravo zato smo se odlučili za izgradnju ovog tipa centra u kojem će se osjećati kao u vlastitom domu. Ovo je najveći svjetski centar za zbrinjavanje siročadi iz rata. Takvoj djeci treba mnogo pažnje i terapija jer su u ratu ostala bez roditelja“, kazao je Jilmaz.

Izgradnji Dječjeg sela u Rejhanliju doprinijele su i nevladine organizacije iz Malezije, Indonezije, Južnoafričke Republike, Poljske i Velike Britanije, a Jilmaz je kazao da je u projekat do sada uloženo 80 miliona turskih lira (22,2 miliona dolara).

Jilmaz je također kazao da će mjesečne troškove rada Dječjeg sela u iznosu od blizu pola miliona dolara snositi nevladine organizacije u turska vlada. Dodao je da su u projekat uključena i turska ministarstva obrazovanja i zdravstva.

Dječje selo sadrži 55 vila u kojima će biti zbrinuto po 18 djece razvrstane po uzrastu i spolu, a u tim vilama će raditi 330-člano stručno osoblje.

U kompleksu se nalazi i džamije, tri osnovne škole, rehabilitacijski centar, klinika, sala za sastanke, otvoreni i zatvoreni sportski tereni, centri za društvene aktivnosti, parkovi, zoološki vrt i objekti za osoblje i goste.

Na sigurnost djece u kompleksu će 24 sata dnevno motriti sigurnosno osoblje, a instalirane su i sigurnosne kamere.

Republike Turska zbrinula je oko tri miliona izbjeglica iz Sirije, po čemu je prva u svijetu, a od početka rata u susjednoj Siriji Turska je za zbrinjavanje izbjeglica potrošila oko 25 milijardi dolara. 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.