Zbog istog djela uhapšen je crnogorski državljanin Momir Nikolić koji živi i radi u Republici Srpskoj, inače vlasnik firme “Graditelj” iz Tivta koja se bavi izgradnjom stambenih i nestambenih objekata. Uhapšeni su zadržani a danas će biti privedeni na saslušanje u Specijalno državno tužilaštvo.
Nikolić, Vujisić, Šćepanović i Konatar dospjeli su u žižu interesovanja javnosti uoči parlamentarnih izbora prošle godine kada su službenici podgoričkog Centra bezbjednosti u autu, kojim je upravljao Šćepanović, pronašla 30.000 dolara i 17.700 eura. Protiv njih je tada podnijeta i krivična prijava zbog sumnje da su se neovlašćeno bavili bankarskim poslovima, pišu Dnevne novine.
Šćepanović je tada izjavio da je novac dobio od Dejana Vujisića kako bi zamijenio dolare u eure, a da bi isplatili posmatrače koje je angažovao PzP za nadgledanje parlamentarnih izbora 16. oktobra prošle godine.
I saputnik sekretara PzP, Gordan Konatar potvrdio je da je lično on trebalo da zamijeni 30.000 dolara u eure na zahtjev Šćepanovića.
Vujisić je tada, prilikom saslušanja, negirao da je novac namijenjen posmatračima i da ima veze sa PzP. On je navodno objasnio da se radi o lično njegovim sredstvima, a da je Šćepanovića molio da konvertuje dolare za eure kako bi vratio dug osobi iz Tivta Miomiru Nikoliću, koji mu je navodno pozajmio pare za izgradnju kuće u Donjoj Gorici u Podgorici.
Istragom je tada utvrđeno da je tokom oktobra Šćepanović u dva navrata razmijenio 50.000 dolara u eure.
On je, takođe, tokom istrage, tvrdio da zaplijenjeni novac ima porijekli i da datira od 2013. godine, kada je prodao kuću. Međutim, provjerom njegovih navoda, uvidom u kupoprodajni ugovor i transfere novca preko bankarskog računa iz tog perioda, utvrđeno je da je transakcija obavljena u eurima, a ne u spornim dolarima.
Prema sazanjima Dnevnih novina, juče su po nalogu sudije za istrage Višeg suda u Podgorici Vladimira Novovića, policijski službenici pretresli i kuće odnosno stanove uhapšenih.
Ovo nije jedina aktivnost Specijalnog tužilaštva u provjeri sumnji o pranju novca. Hapšenju je prethodilo višednevno saslušanja aktivista Demokratskog fronta, koji su uoči prošlih parlamentarnih izbora partijama toga saveza donirali novac, sa kojim je kupljeno oko 2.000 tablet računara, vrijednih blizu 200.000 eura. Sumnje istražitelja dovele su do pranja novca, jer većina do sada saslušanih donatora, nemaju dokaze o njegovom porijeklu budući da se radi o nezaposlenim ili osoboma skromnih primanja.
Dnevne novine/Cdm
Komentari