Ukoliko vam se događa da svaku noć barem jedanput ustajete da idete u toalet, to može da bude signal da sa vašim zdravljem nešto nije uredu. Iako kada spavate povećani protok krvi u bubrege može da ubrza proizvodnju urina, prečesti odlazak u toalet nije dobar znak, piše Alo.
Za početak isključite ovo iz životnih navika:
Nalivanje vodom prije spavanja
Velike količine vode prije spavanja zadržavaju se u bešici i sasvim je normalno da u jednom trenutku osjetite pritisak. Zato, pokušajte da ne pijete puno vode dva sata prije spavanja, i obavezno ispraznite bešiku prije odlaska u krevet.
Izbjegavajte kafu i alkohol prije odlaska u krevet
Alkohol i kofein su jaki diuretici koji podstiču stvaranje urina. Savjet je da ne pijete kafu, čaj ali i alkohol barem tri sata prije spavanja.
Ukoliko vam se nakon ovih savjeta i dalje događa da trčkate tokom noći do toaleta, onda je vrijeme da posjetite ljekara jer je moguće da se ovo događa u vašem organizmu:
Tijelu nedostaju hormoni
Starenjem dolazi do prirodnoga gubitka antidiuretičkoga hormona, koji pomaže bubrezima da kontrolišu nivo tečnosti. Što manje hormona tijelo proizvodi, to je potreba za mokrenjem češća.
Imate infekciju
Osim učestalog mokrenja, moguće je da osjetite i peckanje, bolove i lagano krvarenje. Ukoliko imate ove simptome, trk kod ljekara
Bolujete od dijabetesa
Kod oboljelih od dijabetesa tijelo može da poveća proizvodnju urina kako bi uklonilo višak šećera u krvi. Iako je mokrenje češće preko dana, moguće je i da vas probudi tokom noći.
Imate polno prenosivu bolest
Pojedine polno prenosive bolesti, poput gonoreje i hlamidije, mogu da uzrokuju često mokrenje.
Jajnici ili materica su uvećani
Mnoga oboljenja mogu da uzrokuju povećanje materice i jajnika, poput polipa, cisti, raka... Proširenje organa stvara pritisak na bešiku i zbog toga često osjećate potrebu da idete u toalet.
Komentari