Petodnevni modul treninga je realizovan kroz seriju cjelodnevnih radionica kreativne reciklaže, koje su pohađali studenti umjetničkih akademija sa Cetinja i iz Albanije. Teorijski dio radionica je sredinom marta u Ministarstvu kulture vodio njemački umjetnik Gerhard Bar. Praktični dio realizovan je na Fakultetu likovnih umjetnosti uz nadzor umjetnika Gerharda Bara i Igora Rakčevića.
Inovativna tehnika
Zahvaljujući se Ministarstvu kulture koje je obezbijedilo prostor za radionice, predsjednik ULUCG Igor Rakčević je kazao da kako je tokom ovog projekta došlo do vrijedne saradnje sa Fakultetom likovnih umjetnosti te da je 20 crnogorskih studenata steklo osnovna znanja o ovoj inovativnoj tehnici.
- Posebno je važno to što smo uspostavili povoljan link između crnogorskih i albanskih studenata i nadam se da će se njihova saradnja nastaviti i na drugim projektima – rekao je Rakčević. Realizacijom ovog projekta implementira se međunarodno već primijenjena ideja koja povezuje prikupljanje plastične ambalaže, njeno recikliranje i dizajniranje predmeta od sirovine dobijene reciklažom.
Socijalni aspekti
O dometima umjetničke radionice govorio je međunarodni konsultant Gerhard Bar koji je i jedan od osnivača kompanije „Bar i Knegl“. Ta kompanija je još 1993. godine u Njemačkoj pokrenula praksu korišćenja umjetnosti i dizajna u promociji reciklaže plastičnog otpada i tokom proteklih 20 godina došla do jako zapaženih rezultata
- Važani socijalni aspekti upotrebe plastike koju nazivamo socijalna plastika jeste specifična umjetnička dimenzija ali i intervencija jer umjetnost mora da budi i podstiče na reakciju – kazao je Bar. On je dodao da su crnogorski i albanski sudenti tokom radionica bili jako vrijedni.
Kako je saopšteno na konferenciji za novinare, jedna od dvije mašine nabavljene specijalno za potrebe treninga, na kraju projekta, najvjerovatnije će biti ustupljena na korišćenje FLU Cetinje. Juče su na Cetinju predstavljeni i umjetnički radovi koji su nastali na radionicama. Projekat je finansiran iz Prekograničnog programa Albanija-Crna Gora u okviru EU instrumenta pred pristupne pomoći IPA CBC.
Važnost zaštite životne sredine
Petodnevni trening koji je održan na Cetinju je drugi od četiri planirana, od kojih će dva biti organizovana u Albaniji. Znanja stečena na radionicama biće iskorišćena i za dizajniranje instalacija od recikliranog plastičnog otpada koje se planiraju postaviti na Skadarskom jezeru kao projektnom području, unapređujući njegov turistički imidž i ukazujući na važnost zaštite životne sredine. Implementacija ovog projekta usmjerenog ka zaštiti životne sredine i promociji aktivnosti neškodljivih po okolinu, počela je 1. juna 2012. godine i trajaće do 1. decembra 2013.godine.
(Izvor:Pobjeda)