„Naše kulturno nasljeđe“ u Podgorici: Na temeljima novih čitanja baštine
Ilustracija

Keramičke posude nađene na helenističkoj nekropoli

„Naše kulturno nasljeđe“ u Podgorici: Na temeljima novih čitanja baštine

PODGORICA – Manifestacija „Naše kulturno nasljeđe“ počela je u četvrtak veče u JU Muzeji i galerije Podgorice promocijom kataloga „Helenističke posude za ulje i druge supstance (III-II vijek p. n. e.)“.

Na promociji su govorili arheološkinja i novinarka Tatjana Piperović, kao i autorke kataloga mr Milena Vrzić i Zorica Stijepović. U muzičkom dijelu programa nastupio je hor „Vox mirus“.

Korisne informacije

- U katalogu je na koncizan i razumljiv način dato puno korisnih informacija i objašnjena je stručna terminologija. Katalog se odnosi na keramičke posude nađene na helenističkoj nekropoli Gostilj koja se nalazi u Zetskoj ravnici, na obali Skadarskog jezera. Prezentovani su amforiskosi, amforice i najbrojnija vrsta uguentariji koji su dalje podijeljeni na više tipova – istakla je Piperović.

Prema njenim riječima, na pedesetak strana kataloga prvo je dat sažet istorijski pregled i vrlo pregledna karta, na kojoj se vidi rasprostranjenost ilirskih naselja na našoj teritoriji i njihovi antički nazivi.

- Tu su zatim osnovni podaci o posudama – oblik, faktura, boja, razmatrani su porijeklo, analogije i hronologija, sve su podijeljene na tipove od kojih je svaki iscrtan. Na kraju su dati osnovni podaci o načinu konzervacije keramičkog materijala – kazala je Piperović.

Ciljne grupe

Ona je istakla da publikacija može da bude od koristi nastavnicima kao dobra priprema prije vođenja đaka na izložbu ili uopšte za pripremu naučne jedinice koja se odnosi na antički period, ali i svima onima koji žele da uče o svojoj prošlosti, a samim tim i o sebi i o svom svijetu i dešavanjima u njemu.

- Kako u svakom projektu morate da odaberete ciljnu grupu kojoj se obraćate, osim stručne i naučne javnosti i šire publike na otvaranju izložbe i predstavljanju kataloga u Podgorici prošle godine, odabrali smo, zbog teme koju obrađujemo, nastavnike istorije, biologije i likovne kulture iz osnovnih škola u Podgorci, Budvi i Kolašinu. Odziv je bio veliki, a mi smo za njih priredili i odštampali poster i prezentovali u muzejima pomenutih gradova kako bi oni ta saznanja dalje upotrijebili i prenijeli učenicima – istakla je Vrzić.

Manifestaciju „Naše kulturno nasljeđe“ organizuje NVU „Pilon“ u saradnji sa JU Muziji galerije Podgorice i Vladinom Komisijom za raspodjelu dijela prihoda od igara na sreću.

U susret novom muzeju

Zorica Stijepović je istakla da je veći broj ranije konzerviranih posuda, iziskivao ponovni restauratorski tretman.

- Ovi predmeti su dobro konzervirani po tadašnjim standardima. Međutim, protok vremena i uticaj spoljašnjih faktora, ostavio je posljedice, stoga je ponovna konzervacija i restauracija ovakvih predmeta predstvaljala izazov. Spoj intuitivnosti i savremene konzervatorske teorije i prakse dao je dobre rezultate – kazala je Stijepović.

Sačuvani predmeti, kako kaže, ostaju temelj novih čitanja i prezentovanja, čime se ide u susret novoj muzeološkoj paradigmi – Novom muzeju.

(IZVOR:Pobjeda)