Saopštenje je izdato nekoliko sati nakon što se Egipat pridružio svojim saveznicima u Zalivu u sječenju veza sa Katarom zbog njegove navodne podrške islamskim grupama i Iranu.
Pet arapskih zemalja i libijska vlada sa istoka zemlje prekinuli su diplomatske odnose s Katarom zbog njegove podrške islamskim grupama i odnosa sa Iranom.
Bahrein, Egipat, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati, a potom i Jemen i Libija saopštili su da će povući svoje diplomate iz Katara, kao i da će protjerati katarske diplomate sa svoje teritorije.
Egipatsko ministarstvo spoljnih poslova je ranije saopštilo da se ukida vazdušni i pomorski saobraćaj prema Kataru i iz razloga nacionalne bezbjednosti vazdušni prostor zatvara za katarske avione.
Odnosi Egipta i Katara su ispunjeni napetostima od puča kojim je 2013. zbačen egipatski predsjednik blizak Kataru, a Egipat optužuje Katar da podržava islamske ekstremiste i miješa se u unutrašnja pitanja Egipta.
- Državljani Katara dobili su rok od dvije nedelje da napuste teritoriju Ujedinjenih Arapskih Emirata, a katarske diplomate imaju rok od 48 sati da napuste UAE. Abu Dabi je optužio Katar da „podržava, finansira i podstiče terorizam, ekstremizam i sektaške organizacije“, saopštila je državna novinarska agencija WAM.
- Avio-kompanije UAE „Flaj Dubai“, „Etihad“ i „Emirejats“ obustavljaju sve letove prema Dohi i iz Dohe, prijestonice Katara.
- Zemlje Zaliva saopštile su i da su zatvorile svoj vazdušni prostor za „Katar ervejz“, koji je takođe obustavio sve svoje letove ka Saudijskoj Arabiji.
- Bahreinski državni mediji saopštio je da je ta zemlja prekinula odnose sa Katarom „jer narušava sigurnost i stabilnost Bahreina i uvlači tu zemlju u svoje afere“.
- Saudijska Arabija je saopštila da je prekinula diplomatske odnose zbog podrške Katara "različitim terorističkim i sektaškim grupama čiji je cilj destabilizacija regiona", uključujući Muslimansko bratstvo, Al Kaidu i Islamsku državu.
- Egipat je optužio Katar da zauzima "antagonistički pristup" prema Egiptu i da su propali svi pokušaji da prestane da podržava terorističke grupe.
- Međunarodno priznata jemenska vlada prekinula je diplomatske odnose sa Katarom optužujući ga za saradnju sa šiitskim pokretom Huti, bliskim Iranu, prenijela je državna agencija Saba.
Vlasti Katara izrazile su šokiranost i žaljenje zbog odluka o blokadi diplomatskih odnosa s tom zemljom.
U saopštenju Ministarstva vanjskih poslova Katara se navodi kako su odluke Saudijske Arabije, Bahreina i UAE o prekidu odnosa zasnovane na neistinitim i nepouzdanim tvrdnjama.
Ističući kako je Katar već neko vrijeme suočen sa zavjerama i kampanjama s ciljem narušavanja te države, u saopštenju se navodi kako je Katar članica Vijeća saradnje zalivskih zemalja, privržen sporazumima i obavezama u toj organizaciji, kako poštuje suverenitet drugih zemalja, ne miješa se u tuđe unutrašnje poslove i po potrebi učestvuje u borbi protiv terorizma i radikalizma u regionu.
"Antikatarska medijska kampanja nije uvjerila narode u Zalivu i zato ta kriza izaziva sve veće tenzije. I iz saopštenja država o razlozima obustave diplomatskih odnosa s Katarom je jasno da je riječ o još jednom segmentu te planske medijske kampanje protiv Katara", poručile su vlasti Katara.
Iz Katara takođe tvrde da i činjenica da odluke o blokadi odnosa nisu donešene pod okriljem Vijeća saradnje zalivskih zemalja potvrđuje da su one neosnovane.
Takođe SE navodi da je zanimljivo da su tri zemlje odluku o blokadi odnosa saopŠTile uporedo sa istom odlukom vlasti Egipta, te poručuju da je taj vid miješanja u unutrašnje poslove Katara neprihvatljiv i nedopustiv.
Vlasti Katara poručile su da te odluke neće negativno uticati na državljane te zemlje, kao i ni na strance koji borave u toj zemlji.
Komentari