Za razliku od tradicionalnih krema za samopotamnjivanje, koje potamne samo površinu kože, ovaj molekul djeluje stimulisanjem stanica koje proizvode pigment čija je uloga upijanje ultraljubičastih zraka, objašnjavaju naučnici.
Istraživanje je objavljeno u američkom časopisu Cell Reports. Nov molekul još mora klinički da se testira da bi se potvrdilo da nije štetan za ljude. Nanosi se kao krema i omogućuje tamnjenje epiderma jedne vrste miševa koji kao i ljudi razvijaju rak kože pod djelovanjem ultraljubičastih zraka.
S obzirom na to da nije zaštićena dlakom ili krznom, ljudska koža morala je da razvije odbranu protiv hladnoće, vrućine i ultraljubičastih zraka.
Doktor Dejvid Fišer, šef dermatološkog odjeljenja bolnice Masačusets Dženeral i profesor na medicinskom fakultetu Harvard, glavni autor otkrića, podsjetio je da je ljudska koža odličan bedem u koji je teško prodrijeti.
Naučnici su testirali te molekule na uzorcima ljudske kože u laboratorijima i utvrdili da potamnjuju kožu u zavisnosti od količine i učestalosti primjene. To vještačko tamnjenje traje nekoliko dana.
Potencijalna važnost ovog istraživanja počiva u novoj strategiji zaštite kože i prevencije raka kože, istaknuo je doktor Fišer.
"Koža je najveći organ našeg tijela koji može oboljeti od raka, a najčešće se to događa zbog izlaganja ultraljubičastim zracima", zaključio je.
Radio Sarajevo
Komentari