Senzacionalno otkriće: Torinski pokrov, sa otiskom Isusovog lica, ipak datira iz vremena njegove smrti
Plagijat ili ne: Torinski pokrov

Simbol vjere i kontroverze među hrišćanima

Senzacionalno otkriće: Torinski pokrov, sa otiskom Isusovog lica, ipak datira iz vremena njegove smrti

Torinski pokrov, simbol vjere i kontroverze među hrišćanima, ponovo je u centru pažnje. Platnena tkanina, navodno dio pokrova u koji je bio umotan Isus Hrist prilikom polaganja u grob, detaljno je proučavana 1988. u laboratorijama u Švajcarskoj, Engleskoj i SAD.

Pomoću tehnika datiranja ugljenikom zaključeno je da je tkanina – koja na sebi ima otisak muškarčevog lica i torza - iz perioda 1260-1390. godine, što je potvrdilo tada preovlađujuće mišljenje da je riječ o vješto napravljenom plagijatu.

Neki su, međutim, bili ubijeđeni da su u ispitivanjima korišćena vlakna platna ne iz originalne tkanine već iz dijela koji je prišiven nakon oštećenja u požaru u srednjem vijeku.

Naučnici sa Univerziteta u Padovi ponovo su stavili tkaninu „pod mikroskop”, ovoga puta koristeći spektroskopiju (posmatranje interakcije fizičkog predmeta sa elektromagnetnom radijacijom) i zaključili da je, zapravo, mnogo starija.

Sve to piše u novoj knjizi „Il mistero della sindone” (Misterija pokrova) Đulija Fantija, profesora mehaničkog i termoinženjerstva u Padovi. Autor tvrdi da pokrov potiče iz perioda između 280. prije n.e. i 220. n.e. (što znači da je postojao i u vrijeme Hrista) te da proučavanje iz 1988. „nije bilo statistički pouzdano”.

Prvi put poslije 40 godina pokrov će biti prikazan na televiziji u subotu (30. marta), nakon odobrenja od (bivšeg) pape Benedikta XVI, a uz najavu aktuelnog pape Franje. On se čuva u Torinskoj katedrali u sanduku sa specijalnim klimatskim uslovima.

Za one koji su željni još bližeg pogleda na tkaninu, od danas je dostupna mobilna aplikacija Shroud 2.0 (koja će uskoro biti napravljena i za Android).

(Izvor:Blic)