Znojne mrlje na odjeći i kapi veličine graška koje se s čela slivaju na lice, slika je koju svako želi izbjeći u vrućim, ljetnim danima. Kako biste što lakše "preživjeli" ljetne vrućine i izbjegli neugodne situacije, saznajte šta biste trebali nositi, a šta izbjegavati.
Pamuk
Jedan je od najstarijih prirodnih materijala koji je ugodan za kožu i prozračan. Birajte pamučnu odjeću koja je vašoj koži osigurati dovoljno vazduha.
Vještačka svila
Prvo proizvedeno vlakno je rajon, takozvana vještačka svila. Rajon vlakna dobijena su regenerisanjem iz prirodnog materijala celuloze, slično kao i acetat. Nije preporučljivo nositi odjeću od ovog materijala ako se pojačano znojite.
Viskoza
Najupotrebljavanije regenerisano vlakno, takođe dobijeno iz celuloze. Budući da se acetat, modal, rajon i viskoza dobijaju iz iste sirovine, često se poistovjećuju i miješaju. Dobra je i za vruće i hladne dane, ali posebno za vlažno vrijeme.
Lan
Jako zahvalan materijal za ljetne vrućine, ali s obzirom da se lako gužva, birajte prilike u kojima ćete ga nositi.
Poliester
Materijal koji se ne preporučuje nositi kada su visoke temperature. Radije ga nosite u večernjim satim i tokom hladnijeg vremena.
Mako ( Jersey)
Kombinovan od vune, pamuka i sintetičkih vlakana, ovaj materijal može se naći na vašoj listi materijala koje ćete češće birati tokom ljeta, piše Radiosarajevo.ba.
Komentari