Njegov bogati repertoar, dodaju, u kombinaciji sa posvećenošću, muzičkim principima i beskompromisnošću kojom bira kompozicije za interpretiranje, učinili su ga nesvakidašnjom pojavom na svjetskoj muzičkoj sceni.
Za barsku publiku sinoć je izveo kompozicije Mocarta, Šopena i Debisija, koje je, kako je i sam kazao, birao s pažnjom i mišlju o publici pred kojom nastupa.
„Veoma sam zadovoljan što sam ovdje, a prvi put da sam u Crnoj Gori i na ovom Festivalu. Organizatori, tj. Vladimir Domazetović je bio taj koji je sugerisao da pripremim repertoar koji je publici ovdje poznatiji. Ja sam manje-više specijalizirao sviranje bečkih klasika i moderne muzike, muzike 20. vijeka, ali sam smatrao da bi bilo lijepo da večeras slušamo baš ova tri kompozitora“, kazao je Ljubimov.
Profesionalna biografija ovog virtuoza za crno-bijelim dirkama interesantna je i „intenzivna“. Kako podsjećaju iz Ljetopisa, premijerno je u Rusiji izveo mnoga djela XX vijeka, što ga je dovelo u sukob sa tadašnjom sovjetskom vlašću, koja ga je kritikovala zbog njegove „privrženosti ka muzici Zapada“ i tada je dobio i zabranu izlaska uz Sovjetskog saveza na nekoliko godina.
Ljubimov je potom osnovao Moskovski barokni kvartet i Moskovsku kamernu akademiju, kao i avangardni muzički festival Alternativa. Nakon što se tokom osamdesetih godina smirila politička situacija, Ljubimov je svrstan u red najboljih internacionalnih pijanista, što je, pokazalo se, bio tek početak njegovih uspjeha.
Ljubimov kaže da se cijelog života trudio da ostane van kruga klasičnih pijanista.
„I uspio sam, jer su mi bliži instrumenti starine, kao što je čembalo kojim sam zamijenio klavir. Izvodio sam brojna djela avangardnih kompozitora. Teško mi je da sudim o sebi, ali mislim da su mome uspjehu doprinijeli i moji uzori, ljudi koji su svirali djela koja volim. Na primjer, Marija Judina, velika pijanistkinja iz generacije Sofronjickog. Ona je svirala i klasičnu i savremenu muziku. Njen impresivan stil i „duboke“ izvedbe imale su uticaj na mene. I kasnije, bilo je toliko uticaja i to ne samo iz svijeta klavira, bila je to recimo i srednjovjekovna muzika, muzika cijelog svijeta. Klavir je zapravo samo medij za stvaranje jednog djelića muzike koju volim“, kazao je Ljubimov.
Koncert Ljubimova i prije njega nastup Vladimira Viardoa, zaključili su iz Barskog ljetopisa, potvrda su da Crna Gora može biti jedna od prepoznatljivih destinacija na karti važnih muzičkih dešavanja.
Komentari