Kada su bolesti povrća u pitanju, primjenom ovih mjera može se zamijeniti upotreba hemijskih preparata.
Ove mjere se svrstavaju u sljedeće grupe: gajenje otpornih sorti, upotreba zdravog sjemena i zdravog sadnog materijala, plodored, dezinfekcija zemljišta vodenom parom i potapanje sjemena u toplu vodu, sakupljanje i spaljivanje biljnih ostataka.
Mnogi korisni insekti uništavaju štetočine povrća. Bubamare uništavaju lisne vaši i na taj način se sprječava pojava virusnih oboljenja povrća. Lisne vaši uništavaju i uholaže (hrane se noću) i osa potajnica (lebdeća muva) koja polaže jaja na lisne vaši.
Gundelj i njegove larve se hrane štetnim larvama, gusjenicama i insektima, a pauk uništava muve, komarce i druge štetne insekte. Za korisne insekte treba gajiti korovske biljke koje ih privlače. Tako, ladolež i angelika privlače bubamaru, hajdučka trava ose, pčele i osu potajnicu, a korisno je gajiti i kadificu, mirođiju, suncokret, komorač i druge biljke. Svojim mirisom rincinus i kadifica odbijaju slijepo kuče.
U biološkoj zaštiti značajnu ulogu imaju i male životinje (žabe, ježevi, slijepi miš). Ćurke i morke uništavaju krompirovu zlaticu, a štetne insekte uništavaju i mnoge druge ptice, sjenice, djetlići itd. Za suzbijanje bijele mušice u svijetu se sve više koristi mala osa (Encarsia formosa), za suzbijanje crvenog pauka grinja (Phytoseliolus persimilis) a za suzbijanje nematoda gljvica (Arthrobotrys irregularis).
Genetska otpornost biljaka takođe se koristi kao mjera protiv štetočina povrća. U Americi je selekcionisana sorta paradajza otporne prema grinjama, a u Francuskoj sorta krastavca otporna prema lisnim vašima.
Vrlo važna mjera u zaštiti povrća u organskoj proizvodnji predstavlja mehaničko suzbijanje korova. Održavanjem parcela i međa u čistom stanju, smanjuje se broj grčica, žičnjaka i gundelja koji se hrane podzemnim dijelovima biljaka . Suzbijanjem štetnih korovskih biljaka populacija lisnih vaši može se dosta ograničiti a time i širenje virusnih bolesti.
Novosti
Komentari