Ilustracija

Refleks psihologije ličnosti

"Tajne" kostima u Narodnom pozorištu

Izložba "Ljiljana Dragović - pola vijeka u teatru", autorke Mirjane Odavić biće otvorena večeras u Muzeju Narodnog pozorišta u Beogradu.

Ljiljana Dragović, slikar i kostimograf osobenog, izvornog stilskog izraza, jedna od naših najangažovanijih, najvrijednijih i najuspješnijih kostimografa, posvijetila je pozorištu punih pet decjenija svog života i rada.

Njeno ime vezuje se za više od 200 pozorišnih ostvarenja u gotovo svim teatrima u Beogradu, ali i van njega. Radila je širom Srbije, Crne Gore, ali i na prostoru bivše Jugoslavije, navodi se u najavi.

Njen doprinos, kao autor kostima, nije mali ni na filmu ni na televiziji. U okviru filmske umjetnosti potpisala je kostime za 11 filmova, među kojima su i "Dorotej" i "Kosovski boj", za koje je dobila Zlatnu arenu na Pulskom festivalu. Na televiziji je bila kostimograf u više od 150 emisija dramskog i kulturno - zabavnog programa.

U periodu od 2001. do 2007. godine, bila je i profesor na Akademiji lijepih umjetnosti u Beogradu, predajući dva predmeta - Scenski kostim i Istoriju kostima.Izvela je na put četiri generacije mladih kostimografa.

Za svoj rad u oblasti kostimografije dobila je mnogobrojne nagrade i pohvale, među kojima su i dvije Sterijine (1992. i 2001), Nagrada za životno djelo (1996), nekoliko Godišnjih nagrada Narodnog pozorišta...

Dragović smatra da kostim nije samo parče krpe, nego refleks psihologije ličnosti koja ga nosi.

"Zato uvijek naglašavam da se kostimograf ne bavi samo vremenom, nego i psihologijom ličnosti", kaže Ljiljana Dragović, koja je diplomu akademskog slikara stekla 1962. godine.

Tokom dosadašnje karijere, između ostalog, kreirala je kostime za predstave "Nabuko", "Gospođa ministarka", "Aida", "Oblomov", "Pepeljuga", "Hrvatski Faust", "Mefisto", "Prosjačka opera", "Boris Godunov", "Tri sestre", "Kanjoš Macedonović", "Knez Pavle", "Arsenik i stare čipke", "Tartif", "Jegorov put", "Boemi", "Višnjik", "Poljubi me,

(Izvor:MONDO)