Viši sud je krajem jula prihvatio predlog za jemstvo optuženog za računarske prevare.
Portparolka tog suda, Aida Muzurović kazala je da je Čujović ponudio 230.000 eura u zamjenu da se mu sud ukine pritvor i dozvoli mu da se u nastavku suđenja brani sa slobode.
Sud je Čujoviću odredio i mjeru nadzora - zabrana napuštanja boravišta teritorije Podgorice i obaveza povremenog javljanja državnom organu.
Protiv Čujovića se u Višem sudu vode dva postupka zbog optužbi da je sa još nekoliko optuženih hakovao bankarske račune i sa njih “skidao” novac.
Prema navodima jedne optužnice, Nebojša Bošković je organizovao kriminalno udruženje sa Milošem Čujovićem. Kriminalni plan skovali su u ćeliji Istražnog zatvora, u kojoj su bili cimeri.
Prema toj optužnici Beograđanin se od 1. januara do septembra 2013. godine, dok se nalazio u Istražnom zatvoru u Spužu, koristeći programerske vještine, predstavljao službenicima inostranih banaka kao vlasnik žiro računa.
U sudnici je priznao da je bankarskim službenicima davao instrukcije da se sa deviznih računa otvorenih u inostranim bankama izvrši prenos novca na devizne račune više osoba. Prema optužnici, Bošković i Čujović su sebi pribavili imovinsku korist od 1.446.171,80 eura.
Od tog iznosa sud je blokirao 249.425 eura.
Tužilaštvo sumnjiči Natašu S. Golović da je umišljajno pomogla Čujoviću i Boškoviću. U drugom predmetu sudi mu se zbog prevare iz 2006. godine.
Optužen je da je u nekoliko navrata skinuo velike sume novca sa tuđih računa u inostranstvu i na taj način oštetio banke za nekoliko miliona eura.
Čujović je pravosnažno osuđen presudom Apelacionog suda za prevare i kriminalno udruživanje. Za krivično djelo kriminalno udruživanje i prevara, u podgoričkom Višem sudu osuđen je na šest i po godina zatvora. Presudom Apelacionom suda prvostepena presuda je preinačena u djelu odluke o kazni u odnosu na optuženog Čujovića, pa je za navedena krivična djela osuđen na kaznu zatvora u trajanju od četiri godine i šest mjeseci. Prema navodima te optužnice, grupa okrivljenih uspjela je da sa tuđih bankarskih računa iz inostranstva “skine” 1.186.673 eura, od čega su podigli 223.516,17 eura.
Komentari