Oni su ustanovili da je najčešći uzrok višestrukih pobačaja i urođenih mana kod novorođenih beba, među kojima je najviše srčanih, bubrežnih i onih na kičmi, nedostatak nikotinamid-adenin-dinukleotida (NAD), koenzim prisutan u svim živim ćelijama.
Utvrdili su da vitamin B3 može uticati na povećanje broja raznih molekula, uključujući i onu NAD-a.
Institut je objavio da studija, koju je vodila profesorka Seli Danvudi, predstavlja jedno od najvećih australijskih medicinskih otkrića dosad, kao i jedno od najvećih otkrića u istraživanju problema povezanih s trudnoćom.
"Ovo otkriće značajno će uticati na smanjenje broja spontanih pobačaja, kao i razvoja urođenih mana kod fetusa", navodi se u saopštenju Instituta.
Ndostatak nikotinamid-adenin-dinukleotida sprječava pravilan razvoj djetetovih organa u majčinoj utrobi. Sinteza NAD-a, koenzima prisutnog u svim živim ćelijama osnovna je za proizvodnju energije, obnovu DNK i komunikaciju među ćelijama.
"Nakon dvanaestogodišnjeg istraživanja naš tim otkrio je da se ovaj problem može riješiti jednostavnim uzimanjem vitamina B3", kazala je Danvudi.
Direktor Instituta, profesor Robert Grejem kazao je da će se, kao što se za sprječavanje razvoja spine bifide (poremećaja zatvaranja kičmenog kanala) u trudnoći već dugo koristi vitamin B9, od sada ženama koje planiraju da zatrudne prepisivati i redovno uzimanje vitamina B3. On će se preporučivati ženama prije i za vrijeme trudnoće.
Sledeći korak, najavljuju australijski naučnici, trebao bi biti razvoj dijagnostičkih testiranja kojima će se mjeriti nivo NAD-a kod pacijentkinja. Na taj način će se ljekarima omogućiti da otkriju koje su trudnice podložnije rađanju djeteta sa urođenom manom kako bi im se dovoljno rano počele da prepisuju dovoljne doze vitamina B3.
Komentari