Primjena kućnog pritvora do kraja godine
Ilustracija

113 osoba osuđeno

Primjena kućnog pritvora do kraja godine

Izvršenje kazne zatvora u prostorijama za stanovanje, na koju sankciju je za sada osuđeno 113 osoba u Crnoj Gori, počeće da se primjenjuje do kraja godine, saopšteno je iz Ministarstva pravde Dnevnim novinama.

Tako će ovaj vid alternativne kazne, koji je predviđen zakonom još 2015. godine, konačno početi da se primjenjuje i u Crnoj Gori, čime će se znatno rasteretiti zatvorski kapaciteti.

Kako su saopštili iz ovog ministarstva, nadležnost za izvršenje ovog modaliteta kazne zatvora data je Direkciji za uslovnu slobodu, a bliži način propisan je Pravilnikom o bližem načinu izvršenja kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje.

Ovim pravilnikom predviđeno je da se elektronska narukvica sa GPS predajnikom, osuđeniku stavlja na ručni ili nožni zglob, kako bi se kontrolisalo njegovo kretanje u prostorijama za stanovanje i van njih.

“U ovom trenutku po dinamici nabavke nedostajuće opreme i potrebnih testiranja možemo reći da očekujemo da će elektonski sistem putem kojeg će se pratiti izvršenje ove kazne biti funkcionalan do kraja godine i započeti izvršenje kazne zatvora u prostorijama u kojima osuđeni stanuje. U odnosu na već dostavljenje pravosnažne presude na izvršenje, u skladu sa zakonom, sprovodi se postupak obavljanja razgovora sa osuđenim licima i utvrđivanja uslova za početak izvršenja, tako da će taj postupak biti okončan i predmeti spremni za izvršenje po stavljanju u funkciju tehničke opreme” saopšteno je Dnevnim novinama iz Ministarstva pravde.

Za sada je Ministarstvo pravde preko Crnogorskog Telekoma obezbijedilo 87 elektronskih narukvica, kao i prateću elektronsku opremu, dok je preko Ambasade Sjedinjenih Američkih Država kao donatora raspisan tender za nabavku hardvera i softverskog rješenja za implementaciju elektronskog nadzora.

Vrijednost ovog tendera, koji je raspisla Amabasada SAD-a, je 192.000 dolara.

Pored narukvica, Telekom je obezbijedio 87 stacioniranih jedinica za komunikaciju sa RF narukvicom i isto toliko SIM kartica sa uključenih 30 MB saobraćaja mjesečno.

Obezbijedio je i jednu jedinicu za monitoring, dva instalaciona seta, komunikacione linkove minimalnog kapaciteta 20 Mbps, GSM linkove i usluge fiksne telefonije. Drugim riječima, Telekom je obezbijedio najsavremeniju opremu elektronskog nadzora tako da osuđeniku neće padati na pamet, bez da poštuje propise.

Precizirano je da će u slučaju pada sistema tim za podršku reagovati za najkasnije 15 minuta.

Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija predviđeno je da se o osuđenima na izvršenje kazne zatvora u prostorijama, u kojima stanuje, brine Jedinica za uslovnu slobodu. Ta služba u roku od osam dana od pravosnažnosti presude dobija odluku, poziva osuđenog i sačinjava program izvršenja kazne.

Obaveza Ministarstva pravde je da osuđenog upozna sa pravima i obavezama, upozori na posljedice nepoštovanja obaveza, i tek nakon toga instalira uređaj za praćenje koji kontroliše izvršenje kazne i rukuje uređajem, kojim se prati kretanje osuđenog i njegov položaj u prostoru.

Uređaj je povezan sa globalnim pozicionim sistemom GPS-om, što omogućava organizacionoj jedinici i licima koje nadziru kretanje osuđenog lica da u svakom trenutku znaju gdje se osuđenik nalazi.

Osuđenik se prati iz tzv. centra za monitoring, a u slučaju nasilnog pokušaja skidanja ovog uređaja automatski se u centru za monitoring oglašava alarm, što prouzrokuje lišavanje slobode te osobe i nastavak izdržavanja zatvorske kazne u ustanovi zatvorenog tipa.

Osuđeni na ovaj vid kazne mora stalno nositi elektronski odašiljač, a može najviše dva sata biti van stana.

Bez posebne dozvole suda, osuđenik ne smije napuštati mjesto stanovanja, osim u slučaj evima kada mu j e potrebna hitna medicinska pomoć, zbog odlaska na suđenje, posao, ispit.

A pravo na ovakvu kaznu imaju osuđeni za lakša krivična djela iz oblasti saobraćaja, sitne krađe ili zloupotreba narkotika za koje je propisana kazna do šest mjeseci zatvora.

Ukoliko osuđeni jednom u trajanju preko šest časova ili dva puta u trajanju do šest časova samovoljno napusti prostorije u kojima stanuj e, sud će odrediti da ostatak kazne zatvora izdrži u Zavodu za izvršenje krivičnih sankcija.

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.