Istraživanje bolnice "Brigam end vimin" u Bostonu pokazalo da je da vrijeme konzumiranja obroka utiče na našu težinu u zavisnosti od toga kada ustajemo i ležemo, a ne od doba dana.
Naučnici su analizirali podatke 110 odraslih ljudi starosti između 18 i 22 godina kako bi zabilježili cirkadijalno ponašanje ispitanika u okviru sprovođenja njihovih dnevnih rutina.
Ispitanici su svaki dan putem specijalne aplikacije bilježili svoje rutine, a sastav njihovog organizma (količina tečnosti, masnoće itd.) i vreme oslobađanja melatonina (koji inicira san) utvrđivani su laboratorijskim putem.
Rezultati su pokazali da je nakon večere najvažnije sačekati nekoliko sati prije odlaska u krevet kako bi organizam imao dovoljno vremena da svari obrok.
Učesnici sa najvećim procentom telesne težine konzumirali su najveći broj kalorija nedugo pred spavanje, kada je nivo melatonina u njihovoj krvi bio visok.
S druge strane, ispitanici sa najmanjim procentom tjelesne masti odlazili su u krevet nekoliko sati nakon pojedenog obroka.
Cirkadijalni ritam koji utiče na naš organizam razlikuje se od osobe do osobe, što zbog rada u smenama, što zbog prirodne preferencije ka ranom ustajanju ili kasnom odlasku u krevet.
"Ova istraživanja ukazuju na to da je vrijeme konzumiranja kalorija u odnosu na naš biološki ritam važnije od doba dana kada konzumiramo obroke", rekao je vodeći autor studije Endru Mekhil.
Komentari