U okviru programske cjeline „Novi crnogorski film“ prikazani su filmovi: „Mašina za pisanje“ Senada Šahmanovica, „Krug“ Gojka Berkuljana, „Intro“ Ivana Salatića, „Eho“ Milane Jovanović, „Equilibrium vitae“ Vuka Markovića i „Balkan blues“ Srđana Stanojevića. U programu „Komšiluk“ prikazan je i kratki igrani film „Sve to“ Branislava Milatovića.
Podržati kvalitet
Uoči projekcije studentskih filmova okupljenima su se obratili umjetnički direktor Festivala Janko Baljak i reditelj i profesor cetinjskog FDU Nikola Vukčević.
- Zadatak ovog Festivala je da prepozna kvalitet i da ga podrži – kazao je Janko Baljak.
Vukčević je istakao da je zadovoljan što se Crna Gora ove godine predstavlja kroz ostvarenja mladih reditelja.
- Oduvijek je bila privilegija biti dio ovog značajnog Festivala, a još više u godini
njegovog velikog jubileja – 60 godina postojanja. Zahvalni smo na povjerenju koje nam je ukazano – kazao je Vukčević.
Učešće naših umjetnika na Festivalu bilo je ispraćeno pažnjom beogradskih medija, ali i brojne publike koja je na projekcijama svaki film nagradila aplauzom. U publici su bila i poznata imena srpskog filma, poput glumice Ane Sofrenović, glumca internacionalne reputacije Predraga Bjelca, reditelja Srđana Koljevića, Vladimira Perovića, Nikole Majdaka, Nikole Stojanovića, scenaristkinje Milice Piletić… Projekcijama su prisustvovali i studenti sa beogradskog FDU, koji su došli da podrže crnogorske kolege.
Gosti kod producenata
Crnogorski reditelji su ovih dana sa profesorom Vukčevićem obišli i niz kinematografskih kapaciteta koji ne postoje u Crnoj Gori i upoznali se sa njihovim radom i dometima. Posjetili su Filmski centar Srbije, najsavremenije
postprodukcione kapacitete kompanije Living pictures, Dolby studio za obradu filmskog tona, te značajnu filmsku produkciju Baš Čelik reditelja Srdana Golubovića. Sa predstavnicima tih produkcija studenti su razgovarali o temama vezanim za savremenu filmsku produkciju u posljednjih desetak godina i u perspektivama.
(Izvor:Pobjeda)