Niko ne smije da ga napusti: Prebogato selo o kojem niko ne govori
Foto: Youtube/Screenshot

Niko ne smije da ga napusti: Prebogato selo o kojem niko ne govori

Stanovnici o svom bogatstvu ne govore i ono se smatra tajnom, a pristup medijima prilično je ograničen.

Kinesko selo Huaksi smješteno u pokrajini Jiangsu, potpuno opravdano nosi naziv "Selo bogataša".

Svaki od 2.000 stanovnika, koliko ih ovdje zvanično živi, ima više od 143.000 dolara na bankovnom računu i živi u vili. Zapravo, svi žive u potpuno identičnim vilama.

Ali, postoji i začkoljica. Ako selo napustite i odlučite da se preselite na drugo mjesto gubite sve što imate na računu u banci i, naravno, vilu pa zbog tog pravila gotovo niko ne smije da ode jer će ostati bez ičega i završiti na ulici. Većina stanovnika radi sedam dana nedjeljno pa se postavlja pitanje gdje uopšte mogu potrošiti sav taj novac?

Prije 30-ak godina ovo selo je bilo samo jedno od siromašnih kineskih sela, s populacijom od 600 stanovnika. Ali, tada je jedan visoki partijski zvaničnik došao na ideju kako da donese prosperitet selu. Uskoro je osnovao nekoliko firmi i od siromaha učinio bogataše.

Mediji su se za Huaksi zainteresovali 2004., kad je objavljeno kako stanovnik sela godišnje u prosjeku zaradi gotovo 18.000 dolara, što je znatno veći iznos od onog koji možete zaraditi u drugim kineskim pokrajinama, piše Dnevnik.

Kako bi pokazali snagu sela, 2011. vlasti su izgradile fascinantan neboder od 72. sprata, za čiju je izgradnju potrošeno 430 miliona dolara.

Jasno, selo ima i prevozno preduzeće. Ali ono, kako bi očekivali, ne saobraća kopnom, već nebom. Naime, za prevoz stanovnika koristi se helikopter, pa tako stanovnici u okolnim gradovima mogu biti već za desetak minuta.

Tu je i veliki tematski park u kojem se nalaze replike slavnih građevina, kao što su Kineski zid i Zabranjeni grad.

Pitanje kako je Huaksi od siromašnog sela došao do svega ovog i dalje je obavijeno velom tajne. Stanovnici o svom bogatstvu ne govore i ono se smatra tajnom, a pristup medijima prilično je ograničen. Novinari ovdje ne mogu stupiti nogom prije odobrenja lokalnih vlasti.

Takođe, klubovi i barovi ne postoje pa se na kraju postavlja pitanje kakav je zaoista život u ovom prebogatom, misterioznom, selu, prenosi N1.

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.