Da bi ga se prije nekoliko mjeseci dohvatili naučnici Francuskog nacionalnog centra za naučna istraživanja. Počeli su mu puštati električne impulse jačine jednog miliampera, da bi nakon mjesec dana sad već 35ogodišnjak otvorio oči.
On je još uvijek daleko od stanja pune budnosti, ali je čovjek koji je toliko dugo bio u stanju u kojem nije reagovao na ništa, odjednom u stanju okretati glavu, otvara i zatvara oči kad mu se neko približi licem u lice, utisak je da je budan cijelo vrijeme dok mu neko čita. Učinili su mu to da su mu slabašne električne impulse puštali kroz nervus vagus, jedan od 12 parova kranijalnih živaca koji ne izlaze iz kičmene moždine, nego ravno iz mozga, kroz glavu, a konkretno ovaj seže sve do probavnog sistema.
Kako ovaj živac ima ulogu u buđenju, regulisanju stresa, a i neki raniji eksperimenti s njegovim podražajem pokazali su se korisni kod ljudi s veliki problemima s epilepsijom i depresijom, francuski naučnici isprobali su metodu i na čovjeku otpisanog kao neko ko je već deceniju i po praktično u komi. I postigli su pun pogodak.
"Prilagođavanje mozga i njegovo popravljanje, mogući su i onda kad se čini da su iščezle sve nade",napisala je u svojoj javnoj izjavi dr. Angela Sirigu.
Njen je tim rezultate svog uspjeha predstavio u Current Biology. Pacijentov EEG pokazao je da se u mozgu zaista nešto događa, da je počeo funkcionisati bitno intenzivnije nego tokom 15 godina. To je uključivalo i theta-talase čija aktivnost čini razliku između budnosti i spavanja. Uočili su da se povećala i metabolička aktivnost moždane kore, što je značilo da su nervne ćeije počele trošiti više hranjivih materija.
Daleko od toga da se pacijent zaista probudio, ali se sada vodi kao da je "u stanju minimalne budnosti", što u slučajevima poput njegovog za najmoderniju medicinu znači skoro pa ZF. A sva je prilika da će naučnici nastaviti provocirati njegov nervus vagus. Taj nerv funkcioniše tako da na mozak djeluje provocirajući otpuštanje hormona norepinefrina, odnosno noradrenalina, hemikalije koja u mozgu između ćelije djeluje kao neurotransmiter ili prenosnik podražaja.
Express.hr
Komentari