Ljekari se spore: Da li je nizak pritisak bolest ili ne?
Ilustracija

Nema lijeka, ali se može kontrolisati

Ljekari se spore: Da li je nizak pritisak bolest ili ne?

Poznato je da ljudi koji imaju nizak krvni pritisak baš teško podnose velike vrućine, nagla zahlađenja i oscilacije u temperaturi. Krvni sudovi se na visokim temperaturama šire, a to dovodi do toga da se simptomi hipotenzije, poput malaksalosti, vrtoglavice i manjka energije, dodatno pojačavaju. Jedno je sigurno: za ovaj problem čarobnog lijeka nema, ali ima načina da se drži pod kontrolom.

Kada temperatura napolju oscilira, kao sada, pritisak pada i zdravim osobama i onima kojima je visok. Zašto je tako i kako možemo sami sebi da olakšamo tegobe, objašnjava dr Katarina Mitrović, internista.

''Kod naglih promjena vremena svima se, a naročito kardiovaskularnim bolesnicima, preporučuje da unose više tečnosti i da u dogovoru s ljekarom koriguju terapiju. Većini bolesnika tad treba nešto manja doza lekova za visok pritisak nego zimi'', kaže sagovornica Blic Žene.

Kao prva pomoć u ovakvim situacijama savjetuje se promjena načina života, uzimanje dosta tečnosti, malo više soli u ishrani, povećana fizička aktivnost, izbjegavanje naglog ustajanja iz kreveta, a ponekad, uz preporuku ljekara, i određena terapija.

Kafa nije vaš saveznik

kafa

Foto: Ilustracija

Jedan od mogućih uzroka hipotenzije jeste i neodgovarajuća ishrana – preskakanje doručka, brz način života, nedovoljan unos tečnosti. Ovo mora da se promijeni. Hranite se zdravo, unosite što više tečnosti, najbolje obične vode, i gledajte da dovoljno spavate.

''Kad govorimo o tečnostima, alkohol izbjegavajte, jer dodatno obara pritisak''.

Osobe s niskim krvnim pritiskom po pravilu su kafopije, jer bez kofeina jednostavno ne mogu da se razbude.

''Kafa brzo podiže krvni pritisak, ali se on brzo i vraća na pređašnju vrijednost. Međutim, ako se s kafom pretjera, pritisak može još više da se spusti. Kafa, dakle, nije dobar saveznik u regulaciji krvnog pritiska''.

Slijedite ova pravila

Osmišljena strategija u borbi protiv niskog pritiska izgledala bi ovako: svaki dan jednosatna šetnja, uspinjanje stepenicama jer učvršćuje vene u nogama i što češće plivanje jer kretanje u vodi učvršćuje krvne sudove.

''Zbog krvnih sudova vodite računa i o tome kako koristite klimu. Razlika između spoljašnje i unutrašnje temperature u stanu ne smije da bude veća od šest stepeni, a da se onda postepeno mijenja kada već neko vrijeme provedete u klimatizovanom prostoru'', savjetuje dr Mitrović.

Bolest ili ne?

Oko toga da li je nizak krvni pritisak bolest ili ne, još uvijek ni ljekari nisu saglasni.

''Jedni smatraju da ne ostavlja posledice po zdravlje, a drugi da zahtjeva liječenje i kontrolu. Ipak, jedno je sigurno – čest pad pritiska ometa normalno funkcionisanje i smanjuje kvalitet života'', kaže dr Katarina Mitrović za Blic Ženu