Mjuzikl po djelu Sofoklea u Zagrebu: Antigona u rok izdanju
„Antigona – pROCKletstvo roda“

Muzika koji objedinjuje brojne stilove

Mjuzikl po djelu Sofoklea u Zagrebu: Antigona u rok izdanju

ZAGREB – Rok mjuzikl pod nazivom „Antigona – pROCKletstvo roda“ premijerno je izveden u četvrtak veče u Centru za kulturu Trešnjevka. Riječ je o nebičnoj projektu koji su realizovali hrvatski muzičari u saradnji s glumcima i muzičarima amaterima.

Rok mjuzikl „Antigona – pROCKletstvo roda“ nastao je u produkciji muzičko-scenskog ansambla Medley Teatar uz saradnju Teatra na Trešnjevci. Jedan od glavnih ciljeva Medley Teatra je osavremenjivanje i približavanje djela svjetske i nacionalne književne baštine mladima. Medley Teatar pri tome se oslanja na jedinstven pristup muzici koji objedinjuje brojne stilove, kombinirajući tako elemente klasike, rocka, modalne tonske građe, zborskog pjevanja te stare grčke napjeve.

Poznata priča o sestri koja je, uprkos tiraninovoj zabrani, sahranila osramoćenog brata, postavljena je kao rok-mjuzikl s više od 30 izvođača na sceni, s ciljem da tragediju o Antigoni približi srednjoškolcima kojima je ona uglavnom nedovoljno razumljiva.

Ivana Matas Zorica zaslužna je za adaptaciju teksta, režiju i dramaturgiju potpisuje Marijana Matešić Jerković, a Trpimir Jerković autor je muzike. Glavne uloge tumače mladi amateri uz poznata imena hrvatske rock scene: Taher Sanuri u ulozi Kreonta, Toni Lović na gitari (Zabranjeno pušenje),

lavijaturist Berislav Blažević Bero (Parni valjak), basista Romeo Krželj (Crvena jabuka, Massimo), violinist Robert Boldižar (Zabranjeno pušenje), Nenad Borić na bubnjevima (Crno perje) i gitarista Mario Vincek.

Autori ističu da im je bila namjera da naprave „djelo za uši, oči i dušu“.

Rekao bih da je ovo rok-tragedija. Gledali smo da nam u prvom planu bude muzika, a radnja tek da bude okosnica priče – objasnio je autor muzike Trpimir Jerković koji je sa četiri decenije jedan od najstarijih članova ekipe.

Jerković je istakao da mnogi nijesu vjerovali da će napraviti ovako zahtjevan mjuzikl.

- Kad smo se okupili, rekli su da se niko neće pojaviti na prvoj probi, da nećemo uspjeti napraviti predstavu i da će većina ekipe prestati s vremenom da dolazi. A iako su probe bile i tri puta nedjeljno, imamo članove ansambla koji ni jednom nijesu izostali iako nisu svi ni iz Zagreba – kazao je Jerković, prenosti Večernji list.

Robert Boldižar iz Zabranjenog pušenja kazao je da mu je bila velika čast sarađivati s mladim i talentovanim ljudima.

- Pokazali su veliku zrelost i želju da pokažu kako su dobri i mislim da će to tek pokazati – rekao je Boldižar. On je dodao da su članovi benda u ovoj priči samo podrška mladoj generaciji.

Suprotnost likova

Sofokleova „Antigona“ odvijek je bila predmet pažnje brojnih reditelja. Većina je ovu čuvenu antičku dramu režirala na klasičan način. U karakterisanju svojih likova, Sofokle voli da pored glavnog junaka, naslika i karakter suprotne prirode da bi time što bolje istakao boje lica nosioca drame. U „Antigoni“ je glavni lik ona sama i predstavlja odlučnu i hrabru djevojku, dok je pored nje predstavljena i njena suprotnost, plašljiva sestra Ismena. Ovaj tragičar prvi je uveo ženske likove, a do tad su muškarci igrali sve uloge.

Predmet „Antigone“ je tragična sudbina zbog umne zaslijepljenosti i radikalnog autokratizma. Naime, vladar Tebe (države) Kreont, želi da pokaže svoju moć i autoritet ne gledajući da li time krši ljudsko dostojanstvo i emocije građana. Pošto Antigona odbija da se povinuje njegovim zakonima, u očima građana to izgleda kao podrivanje autoritera vladaoca. Zato ona biva kažnjeva kao primjer drugima. Kreont ne shvata da na kraju on ispada sam sebi najveći neprijatelj, ali kada shvati da je svojom autokratijom izazvao nesreću sa smrtnim ishodom, tada je već kasno. Za poznavanje ove drame, bitno je znati i mit o caru Edipu.

(Izvor:Pobjeda)