Tihi ubica prijeti i djeci
Poremećaj visokog krvnog pritiska pogađa trećinu Crnogoraca

Poremećaj krvnog pritiska

Tihi ubica prijeti i djeci

Poremećaj visokog krvnog pritiska pogađa trećinu Crnogoraca i jedan je od najvećih faktora rizika za srčane bolesti i moždani udar

U Crnoj Gori 60 procenata stanovništva starijeg od 65 godina boluje od hipertenzije, odnosno visokog krvnog pritiska, dok je taj procenat duplo manji u SAD, gdje 28 procenata stanovništa ima hipertenziju, te 44 odsto Evropljana.

Radi se o oboljenju koje je uzrok skoro polovine smrtnih slučajeva izazvanih moždanim udarima i srčanim oboljenjima. Mnogi ljudi ne znaju da imaju visok krvni pritisak, jer se radi o “podmukloj”, odnosno “tihoj” bolesti koja nema uvijek određene simptome.

Prema podacima Instituta za javno zdravlje, u 2011. godini je bilo 76.341 posjeta u primarnoj zdravstvenoj zaštiti zbog povišenog krvnog pritiska, što predstavlja 65,16 odsto od ukupnog broja posjeta zbog bolesti sistema krvotoka.

Prema posljednjim obrađenim podacima koje bolnice dostavljaju Institutu, u strukturi bolničkog liječenja od bolesti sistema krvotoka, liječeni od hipertenzije činili su 133.2 odsto u 2011. godini, odnosno bilo je 1.402 hospitalizacije zbog hipertenzije.

Na osnovu istraživanja zdravlja stanovnika Crne Gore iz 2008. godine procijenjeno je da 32,7 odsto ispitanika ima hipertenziju ili potencijalnu hipertenziju.

“Najveći procenat osoba sa povišenim krvnim pritiskom je među ispitanicima starosti od 65 do 74 godine i 75 i više godina, dok je među ispitanicima starosti 20 do 34 godine 8,2 odsto bilo sa povišenim krvnim pritiskom”, saopšteno je DN iz Centra za razvoj zdravstvenog sistema Instituta za javno zdravlje.

Hipertenzija je ozbiljno oboljenje zbog komplikacija koja izaziva prvenstveno na srcu kao mišiću i srčanim-koronarnim sudovima, kazala je povodom Svjetskog dana zdravlja, 7. aprila, direktorka Centra za kardiologiju Kliničkog centra prim. dr Božidarka Knežević i istakla da se infarkt miokarda četiri puta češće javlja kod pacijenata koji imaju hipertenziju, moždani udar je osam puta češći, a slijede bolesti bubrega i perifernih krvnih sudova.

Djeca u principu najmanje obolijevaju od hipertenzije, a ukoliko se to i desi, kaže, često je sekundarna, odnosno posljedica drugih oboljenja, ali se svuda u svijetu, pa i kod nas, počela češće javljati uz veću pojavu gojaznosti kod djece.

U 90 odsto slučajeva uzrok povišenog krvnog pritiska nije poznat, ali se uspostavilo, objašnjava ona, da je familijarna učestalost veća, zatim, gojaznost, nekretanje, hrana bogata solju, konzumacija alkoholnih pića, pušenje. “Takođe i stres je jedan od činilaca u osnovi nastanka hipertenzije.

Krvni pritisak treba kontrolisati redovno jednom godišnje, a naročito dijabetičari, bubrežni bolesnici i drugi, a liječi se pravilnim načinom života, ljekovima i čak i nekim hiruškim intervencijama na nervima koji inervišu bubreg koji je uvijek uključen u održavanju hipertenzije”, zaključila je Knežević.

(Izvor:Dnevne novine)