Da li je baš ovakav mladež opasan? Da li smijemo da čupnemo te dlačice? Da li možda treba da se obratimo ljekaru?
Evo odgovora.
"Mladež je izraslina na koži, obično braon ili crne boje, a nastaje kada ćelije kože počnu da rastu u grozdovima umjesto da se šire, a tamniji su jer te ćelije proizvode i pigment. Obično se pojavljuju do 30. godine života, mogu da budu ravni ili reljefni, i mogu da potamne usljed izlaganja suncu, puberteta ili trudnoće", objašnjava dr Džastin Vujević, dermatolog iz Pitsburga.
Kao i na ostatku kože, dlaka raste tamo gdje ima folikula. Ako u mladežu ima folikula, na njemu će se pojaviti dlačica, ili više njih, u zavisnosti od toga koliko ima folikula.
Generalno, žene imaju manje tjelesnih malja od muškaraca, pa se kod žena slabije i javljaju, ali u svakom slučaju je u oba pola su dlake uobičajeno.
Baš kao što je koža na dijelu gdje je mladež tamnija, i dlaka može da bude tamnija od drugih.
Dlakavi mladež nije kancerogen. Bilo koji mladež može i ne mora da bude kancerogen, sa dlačicama i bez njih. A sada kada smo to napomenuli, stručnjaci kažu da je zapravo manja šansa da je kancerogen mladež iz koga raste dlačica. Zašto? Zato što su kancerogene ćelije abnormalne, a ako na mladežu imate dlačice, znači da možete da budete gotovo potpuno uvjereni da se ispod njega ne kriju abnormalne ćelije.
Komentari