Otvorena izložba „Grafika iz fonda Narodnog muzeja Crne Gore“
Otvaranje Izložbe - Ljiljana Zeković

Bogati tezaurus

Otvorena izložba „Grafika iz fonda Narodnog muzeja Crne Gore“

PODGORICA – Izložba „Grafika iz fonda Narodnog muzeja Crne Gore“ otvorena je u petak veče u Modernoj galeriji. Izložbu je otvorila direktorka Umjetničkog muzeja i istoričarka umjetnosti Ljiljana Zeković.

U Modernoj galeriji u Podgorici pred crnogorskom javnošću još jedanput se otvara bogati tezaurus Umjetničkog muzeja Crne Gore i njegovih zbirki: crnogorske i jugoslovenske umjetnosti, Zbirke Vukmanović, Zbirke stranih autora, i fonda 13. novembarskog salona. Pedeset umjetnika predstavlja se sa preko devedeset grafičkih listova.

Grafike Dada Đurića

- Pored svjetskih imena Dalija, Šagala, Renoara, Sikeirosa… na izložbi su predstavljeni i umjetnici iz Crne Gore i regiona, nekad jedinstvenog jugoslovenskog političkog i kulturnog prostora. Riječ je o autorima različitih generacija i likovnih poetika kojima je grafika bila primarni medij stvaralačkog izraza ili su se njom bavili sporadično kao likovnom disciplinom koja im je omogućila da iskažu određena kreativna i idejna promišljanja – istakla je Zeković.

Kao poseban segment na izložbi predstavljena je serija grafika Miodraga Dada Đurića iz legata princa Nikole I, koja je malo poznata javnosti.

- Pored radova izvedenih tehnikom suve igle izložene su i grafike na kojima umjetnik interveniše na ilustracijama portreta čuvenih evropskih slikara, da bi simplegmom lijepog i ružnog razotkrio tajne pretince psihodeličnih prostora čovjekove podsvijesti – kazala je Zeković.

Grafička produkcijaIzlozba grafika iz fonda narodnog muzeja 300x168 Otvorena izložba „Grafika iz fonda Narodnog muzeja Crne Gore“

Prema riječima Zeković, grafike su rađene klasičnim tehnikama karakterističnim za ovaj medij, dakle u tehnikama koje Argan smješta u domen sui generis. Tehnički postupci kao što su drvorez, linorez, visoka štampa – bakrorez, bakropis, suva igla, akvatinta i ravna štampa – litografija, serigrafija u njihovoj realizaciji pokazuju širok dijapazon motivskog sadržaja i fenomenološkog izraza umjetnika.

Specifičnosti u domenu tradicionalnih vrijednosti kontinuiteta i diskontinuiteta, tematskih i problemskih pitanja, jezičkih formi izraza kao i tehnoloških inovacija koje karakterišu određene kulturne sredine i likovne osobenosti pojedinaca, čine ovu izložbu značajnom kako na nacionalnom, tako i na internacionalnom nivou. Na njoj možemo pratiti grafičku produkciju od socijalne i propagandne umjetnosti do djela umjerenog modernizma koja će vremenom otvarati prostore grafici proširenog značenja zasnovanoj na ideologijama neokonstruktivizma, konceptuale, industrijske i kompjuterske tehnologije – istakla je Zeković.

Osim stručno-edukativne i prezentacione uloge, izložba ima za cilj popularizaciju ovog medija koji za crnogorsku kulturnu istoriju ima neprocjenjivu vrijednost, a čije razvojne tokove možemo pratiti od XV vijeka, od ilustracija – inicijala, vinjeta i figuralnih predstava inkunabula Štamparije Crnojevića.

(Izvor:Pobjeda)