Mo­ra se is­pi­ta­ti „Sni­mak” za da­lji put u EU
Mitja Drobnič

Mitja Drobnič poručio da istražni organi moraju reagovati zbog afere

Mo­ra se is­pi­ta­ti „Sni­mak” za da­lji put u EU

U ovom mo­men­tu ne go­vo­ri­mo o pre­ki­du pre­go­vo­ra sa Cr­nom Go­rom, ali u okvi­ru no­vog kon­cep­ta pri­stup­nih pre­go­vo­ra na po­čet­ku smo se vr­lo kon­cen­tri­sa­li na prav­nu dr­ža­vu, te sto­ga sa ve­li­kim in­te­re­so­va­njem pra­ti­mo ovu si­tu­a­ci­ju– re­kao je Drob­nič.

Evrop­ska uni­ja ne mo­že cr­no­gor­skim slu­žba­ma i par­ti­ja­ma da na­re­di šta da či­ne, ali je ja­sno da ima­mo od­re­đe­na oče­ki­va­nja ko­ja su ba­zi­ra­na na de­mo­krat­skim stan­dar­di­ma, ko­ji mo­ra­ju bi­ti is­pu­nje­ni, iz­ja­vio je am­ba­sa­dor EU u Pod­go­ri­ci Mi­tja Drob­nič. On je za nje­mač­ko-fran­cu­sku te­le­vi­zi­ju AR­TE re­kao da su se i ra­ni­je po­ja­vlji­va­le op­tu­žbe ve­za­ne za zlo­u­po­tre­be u ko­rist jed­ne par­ti­je, ko­je oja­ča­ne na­kon ob­ja­vlji­va­nja sni­ma­ka sa sjed­ni­ca DPS-a.

–Pri­je sve­ga, ov­dje se ra­di o to­me da se ove op­tu­žbe, ko­je do­la­ze ka­ko od opo­zi­ci­o­nih par­ti­ja, ta­ko i od ci­vil­nog dru­štva, is­pi­ta­ju kroz de­mo­krat­ski stan­dar­di­zo­va­ne pro­ce­du­re, ne bi li se utvr­di­lo da li su oprav­da­ne i, ako je­su, u ko­joj su mje­ri uti­ca­le na re­zul­ta­te iz­bo­ra. To spa­da pod po­li­tič­ke kri­te­ri­ju­me za član­stvo u EU i na­rav­no da je EU ja­ko za­in­te­re­so­va­na da se ova stvar raz­ja­sni. U ovom mo­men­tu ne go­vo­ri­mo o pre­ki­du pre­go­vo­ra sa Cr­nom Go­rom, ali u okvi­ru no­vog kon­cep­ta pri­stup­nih pre­go­vo­ra na po­čet­ku smo se vr­lo kon­cen­tri­sa­li na prav­nu dr­ža­vu, te sto­ga sa ve­li­kim in­te­re­so­va­njem pra­ti­mo ovu si­tu­a­ci­ju– re­kao je Drob­nič.

Na pi­ta­nje mo­že li EU uop­šte ne­što da ura­di ne bi li po­spje­ši­la is­tra­gu o slu­ča­ju sni­ma­ka sa sjed­ni­ca DPS-a ko­je je eks­lu­ziv­no ob­ja­vio „Dan”, Drob­nič je od­go­vo­rio da mo­že i da „to či­ni­mo iz­ra­ža­va­ju­ći na­ša oče­ki­va­nja”.

–Ov­dje mo­ra bi­ti raš­či­šće­no šta se stvar­no de­si­lo, a ra­di se i o to­me da se mo­ra po­spje­ši­ti jed­na vr­sta de­mo­krat­ske kul­tu­re. U dr­ža­va­ma u tran­zi­ci­ji ne­što slič­no se de­ša­va­lo i u pro­šlo­sti, ali to vi­še ni­je pod­no­šlji­vo za dr­ža­ve ko­je su u sta­tu­su kan­di­da­ta za EU. Zbog to­ga je oba­ve­za Cr­ne Go­re da po­vi­si de­mo­krat­ske stan­dar­de – na­veo je Drob­nič.

On je re­kao da ni­je tač­no da EU ne vr­ši pri­ti­sak na slu­žbe­nu Pod­go­ri­cu, jer, ka­ko je na­veo, sa­mi pro­ces pre­go­va­ra­nja je već jed­no sred­stvo pri­ti­ska. Upi­tan da pro­ko­men­ta­ri­še ne­ga­tiv­na is­ku­stva sa Ru­mu­ni­jom i Bu­gar­skom, Drob­nič je re­kao da pro­blem ni­je bio u to­me što su pre­go­vo­ri pre­ra­no za­po­če­ti, već u to­me što su pre­ra­no okon­ča­ni.

–EU že­li da ov­dje ko­ri­gu­je upra­vo tu gre­šku. Zbog to­ga sam ubi­je­đen da je pro­ces pre­go­va­ra­nja jed­no po­zi­tiv­no sred­stvo pri­ti­ska. Uslo­vi za otva­ra­nje pre­go­vo­ra za sva­ko po­je­di­nač­no po­gla­vlje ja­sno su de­fi­ni­sa­ni. Mi po­la­zi­mo od pret­po­stav­ke da dr­ža­va kan­di­dat ima in­te­res da na­pre­du­je u pre­go­vo­ri­ma i da ima in­te­res da po­gla­vlja otvo­ri i za­tvo­ri. Da bi to ostva­ri­la, dr­ža­va kan­di­dat mo­ra da is­pu­ni raz­li­či­te uslo­ve. I to je sred­stvo pri­sti­ska, ko­je dr­ža­vi kan­di­da­tu po­ma­že da što ra­ni­je i što te­melj­ni­je spro­ve­de re­for­me – sma­tra am­ba­sa­dor EU u Pod­go­ri­ci.

Drob­nič uka­zu­je da se Cr­na Go­ra još na­la­zi u po­li­tič­koj i pri­vred­noj tran­zi­ci­ji. Pod­sje­tio je da je Cr­na Go­ra dva pu­ta za krat­ko vri­je­me pro­šla kroz pro­ces pro­mje­ne dr­žav­nog sta­tu­sa.

–Već sa­da mo­že­mo da ka­že­mo da je pro­ces pri­bli­ža­va­nja EU do­nio pu­no pro­mje­na u Cr­noj Go­ri, a sad, po­sli­je po­čet­ka pre­go­vo­ra to će se, ubi­je­đen sam, i ubr­za­ti – is­ta­kao je Drob­nič, ko­ji sma­tra da je u in­te­re­su Cr­ne Go­re da stu­pi u iz­vje­snu kon­ku­ren­ci­ju, te zbog to­ga i že­li da sa Sr­bi­jom ot­poč­nu pre­go­vo­ri.

Po­štuj­te pra­vo EU 

Drob­nič ka­že da je EK upo­zna­ta sa žal­ba­ma po­je­di­nih me­di­ja da Vla­da se­lek­tiv­no ras­po­re­đu­je dr­žav­na sred­stva.

–Mi to pra­ti­mo. U evrop­skom za­ko­no­dav­stvu po­sto­je ja­sne smjer­ni­ce ko­je se ti­ču ta­kvih pro­ble­ma, po­seb­no jav­nih ten­de­ra ili kon­kur­sa. Na­rav­no, u Cr­noj Go­ri je pri­su­tan i pro­blem da je dr­ža­va vla­snik 80 od­sto jed­nih dnev­nih no­vi­na, što je u su­prot­no­sti sa od­red­ba­ma evrop­skog za­ko­no­dav­stva. Sve su to slu­ča­je­vi ko­ji će to­kom pri­stup­nih pre­go­vo­ra do­ći na dnev­ni red i tu će Cr­na Go­ra mo­ra­ti da ura­di ono što je neo­p­hod­no – pod­vu­kao je Drob­nič

(Izvor: