Evropska unija ne može crnogorskim službama i partijama da naredi šta da čine, ali je jasno da imamo određena očekivanja koja su bazirana na demokratskim standardima, koji moraju biti ispunjeni, izjavio je ambasador EU u Podgorici Mitja Drobnič. On je za njemačko-francusku televiziju ARTE rekao da su se i ranije pojavljivale optužbe vezane za zloupotrebe u korist jedne partije, koje ojačane nakon objavljivanja snimaka sa sjednica DPS-a.
–Prije svega, ovdje se radi o tome da se ove optužbe, koje dolaze kako od opozicionih partija, tako i od civilnog društva, ispitaju kroz demokratski standardizovane procedure, ne bi li se utvrdilo da li su opravdane i, ako jesu, u kojoj su mjeri uticale na rezultate izbora. To spada pod političke kriterijume za članstvo u EU i naravno da je EU jako zainteresovana da se ova stvar razjasni. U ovom momentu ne govorimo o prekidu pregovora sa Crnom Gorom, ali u okviru novog koncepta pristupnih pregovora na početku smo se vrlo koncentrisali na pravnu državu, te stoga sa velikim interesovanjem pratimo ovu situaciju– rekao je Drobnič.
Na pitanje može li EU uopšte nešto da uradi ne bi li pospješila istragu o slučaju snimaka sa sjednica DPS-a koje je eksluzivno objavio „Dan”, Drobnič je odgovorio da može i da „to činimo izražavajući naša očekivanja”.
–Ovdje mora biti raščišćeno šta se stvarno desilo, a radi se i o tome da se mora pospješiti jedna vrsta demokratske kulture. U državama u tranziciji nešto slično se dešavalo i u prošlosti, ali to više nije podnošljivo za države koje su u statusu kandidata za EU. Zbog toga je obaveza Crne Gore da povisi demokratske standarde – naveo je Drobnič.
On je rekao da nije tačno da EU ne vrši pritisak na službenu Podgoricu, jer, kako je naveo, sami proces pregovaranja je već jedno sredstvo pritiska. Upitan da prokomentariše negativna iskustva sa Rumunijom i Bugarskom, Drobnič je rekao da problem nije bio u tome što su pregovori prerano započeti, već u tome što su prerano okončani.
–EU želi da ovdje koriguje upravo tu grešku. Zbog toga sam ubijeđen da je proces pregovaranja jedno pozitivno sredstvo pritiska. Uslovi za otvaranje pregovora za svako pojedinačno poglavlje jasno su definisani. Mi polazimo od pretpostavke da država kandidat ima interes da napreduje u pregovorima i da ima interes da poglavlja otvori i zatvori. Da bi to ostvarila, država kandidat mora da ispuni različite uslove. I to je sredstvo pristiska, koje državi kandidatu pomaže da što ranije i što temeljnije sprovede reforme – smatra ambasador EU u Podgorici.
Drobnič ukazuje da se Crna Gora još nalazi u političkoj i privrednoj tranziciji. Podsjetio je da je Crna Gora dva puta za kratko vrijeme prošla kroz proces promjene državnog statusa.
–Već sada možemo da kažemo da je proces približavanja EU donio puno promjena u Crnoj Gori, a sad, poslije početka pregovora to će se, ubijeđen sam, i ubrzati – istakao je Drobnič, koji smatra da je u interesu Crne Gore da stupi u izvjesnu konkurenciju, te zbog toga i želi da sa Srbijom otpočnu pregovori.
Poštujte pravo EU
Drobnič kaže da je EK upoznata sa žalbama pojedinih medija da Vlada selektivno raspoređuje državna sredstva.
–Mi to pratimo. U evropskom zakonodavstvu postoje jasne smjernice koje se tiču takvih problema, posebno javnih tendera ili konkursa. Naravno, u Crnoj Gori je prisutan i problem da je država vlasnik 80 odsto jednih dnevnih novina, što je u suprotnosti sa odredbama evropskog zakonodavstva. Sve su to slučajevi koji će tokom pristupnih pregovora doći na dnevni red i tu će Crna Gora morati da uradi ono što je neophodno – podvukao je Drobnič
(Izvor: