Najnovija američka epidemija odnijela je mnogo više života zbog predoziranja i traje mnogo duže od ranijih zavisničkih kriza, poput epidemije povezane s korištenjem crack kokaina 1980-ih, piše Al Džazira.
Zdravstveni stručnjaci upozoravaju da bi se epidemija mogla proširiti na Evropu.
Američki predsjednik Donald Tramp proglasio je u četvrtak epidemiju vanrednim stanjem, koje zahtijeva nove mjere.
Zloupotreba opijata
Medicinska savjetnica Keti Stenard kazala je na konferenciji o zavisnostima u Lisabonu da je "nedvosmislena javnozdravstvena katastrofa zbog zloupotrebe opijata koji se izdaju na recept" u SAD-u dovela do preispitivanja rizika razvoja zavisnosti kod pacijenata ili njihovog okretanja heroinu.
Ona je upozorila da je Evropa svjesna svih aspekata američkog slučaja i da analize trebaju početi od činjenice da Evropa počinje s vrlo sličnim postotkom izdatih recepata za opijate.
Kristofer Džons, koji se u američkom Ministarstvu zdravstva bavi istraživanjem zavisnosti o opijatima, kazao je da opijati koji se izdaju na recept već godinama dovode do kontinuiranog porasta broja smrtnih slučajeva u SAD-u.
"Uočili smo stabilizaciju u tome od negdje 2011. godine", kaže on i dodaje da se "sada uočava promjena u pogledu sintetičkih opijata". Narkokarteli, naročito iz Kine, proizvode snažnije i opasnije varijante tih sintetičkih opijata kako bi stvorile nove zavisnike.
Porast smrtnosti
Između 2000. i 2015. smrtnost u SAD-u od sintetičkih opijata, poput fentanila, lijeka protiv bolova, koji je i do 100 puta snažniji od morfijuma, porasla je za 1,125 posto. U istom razdoblju smrtnost od svih vrsta opijata porasla je za 294 posto.
"Sveukupni broj umrlih od predoziranja u SAD-u prošle godine iznosio je 64.000 u odnosu na 52.000 u 2015", kazao je Džons. Više od polovine odnosilo se na opijate.
Broj umrlih od predoziranja u Evropi rastao je treću godinu zaredom i 2015. umrla je 8441 osoba, a 81 posto tih smrti bilo je vezano uz opijate, što uključuje i heroin.
Evropska agencija za praćenje droga u Lisabonu (EMCDDA), koja je organizovala konferenciju, saglasna je da raste prijetnja od sintetičkih opijata.
"Posljednjih 18 mjeseci uočili smo brzu pojavu novih visokopotentnih sintetičkih opijata, uglavnom derivata fentanila", kaže naučni direktor EMCDDA-e Pol Grific.
"Njihovo moćno djelovanje znači da predstavljaju znatan rizik onima koji ih konzumiraju ili su im slučajno izloženi."
Džons kaže da je u SAD-u bio sličan trend kad su nove varijante fentanila stizale iz Kine.
"Ne postoji svijest o lijekovima koje ljudi uzimaju, što znači da se ne mogu zaštititi", dodaje.
Komentari