Predsjednik Zimbabvea i njegova žena u pritvoru
Foto:Anadolija

Vojnici u oklopnim transporterima zauzeli položaje na ključnim tačkama

Predsjednik Zimbabvea i njegova žena u pritvoru

Vojska Zimbabvea saopštila je danas da su predsjednik zemlje Robert Mugabe i njegova žena u pritvoru, ali da im je "bezbjednost garantovana".

Akcije vojske, koja je zauzela državnu televiziju, izazvale su spekulacije da je riječ o puču ali je vojska to demantovala.

"Samo smo se usmjerili na kriminalce koji ga (Mugabea) okružuju. Očekujemo da se situacija vrati u normalu čim se naša misija završi. Uvjeravamo narod da su njegova ekselencija predsjednik i njegova porodica živi i zdravi i da je njihova bezbjednost zagarantovana", rekao je jedan general.

Vojnici u oklopnim transporterima su zauzeli položaje na ključnim tačkama u glavnom gradu Harareu. 

Portparol vojske je pozvao ostale snage bezbjednosti da "sarađuju za dobro zemlje" i upozorio da će "na svaku provokaciju biti prikladno odgovoreno".

Tokom noći se čula pucnjava u blizini Mugabeove privatne rezidencije u Harareu, rekao je Frans presu jedan očevidac koji živi u blizini.

Načelnik Generalštaba vojske Konstantino Čivenga izjavio je posle nedavnog smjenjivanja potpredsjednika Emersona Mnangagve da bi vojska "mogla da interveniše ukoliko se nastavi čistka" u stranci predsjednika.

2017111522688587927841057Web

Foto:Anadolija

Mugabeova stranka Zanu-PF potom je kritikovala Čivengu da se takva izjava može protumačiti kao "izdaja" osuđujući njegovu "želju da uzurpira mir i ohrabri pobunu".

Smijenjeni potpredsjednik Mangagva (75), čiji je nadimak "krokodil", već više nedelja je bio pod oštrim kritikama bliskih saradnika predsjednika, među kojima je i prva dama Grejs Mugabe. Oni mu zamjeraju da je navodno izmislio da je u avgustu bio žrtva pokušaja trovanja.

U svijetlu te krize, američka ambasada u Zimababveu kasno sinoć je preporučila svojim državljanima koji borave u toj zemlji da ne izlaze na ulice zbog "političke neizvjesnosti".

Predsjednik Mugabe, rođen 21. februara 1924. godine, bio je posle sticanja nezavisnosti Zimbabvea najprije premijer, od 1980. do 1987, a od te godine je šef države.

Kontroverznog predsjednika, nacionalnog heroja oslobađanja Zimbabvea od kolonijalne vladavine, optužuju za nasilno gušenje opozicije i uništavanje zemlje. Poznat je i po zapaljivim uvredama upućenim Zapadu, svojim protivnicima i novinarima.

Mugabe je zbog svog načina vladanja i odgovornosti za stanje u Zimbabveu kojim vlada čvrstom rukom, od 2002. na meti evropskih i američkih sankcija.

Beta

 

Komentari

Komentari objavljeni na portalu Kodex.me ne odražavaju stav uredništva, kao ni korisnika portala. Stavovi objavljeni u tekstovima pojedinih autora takođe nisu nužno ni stavovi redakcije, tako da ne snosimo odgovornost za štetu nastalu drugom korisniku ili trećoj osobi zbog kršenja ovih Uslova i pravila komentarisanja.

Zabranjeni su: govor mržnje, uvrede na nacionalnoj, rasnoj ili polnoj osnovi i psovke, direktne prijetnje drugim korisnicima, autorima čanka i/ili članovima redakcije, postavljanje sadržaja i linkova pornografskog, uvredljivog sadržaja, oglašavanje i postavljanje linkova čija svrha nije davanje dodatanih informacija vezanih za članak.

Takvi komentari će biti izbrisani čim budu primijećeni.