Matej je bio Jevrejin i bogati poreznik (carinik). Sakupljao je prihode na putu koji je od Kapernauma prelazio iz Galileje u Siriju.
Poreznici nisu bili omiljeni u narodu, koji ih nije cijenio i držao ih je za korupmirane i obredno nečiste.
Matejev život se promijenio kada ga je Isus Hrist pozvao da ga slijedi, a kasnije ga je Hrist uvrstio među 12 apostola.
Naoružan božanskom silom, propovijedao je hrišćanstvo i iscjeljivao bolesne, izgonio đavole, liječio gubave i vaskrsavao mrtve.
Matej je bio očevidac i svedok Isusovog života i zemaljske smrti, vaskrsenja i uznošenja na nebo.
Najpotpunije i najpreglednije jevanđelje
Matej je jevanđelje napisao na jevrejskom jeziku, a ubrzo je prevedeno na grčki i tako je stiglo do nas. Matejevo jevanđelje je imalo najveći uticaj u ranom hrišćanstvu jer posebnu pažnju posvećuje Isusovim riječima i nauci i jer je najpotpunije i najpreglednije. Kaže se da Matej nikada nije jeo meso, nego se hranio povrćem i voćem.
Apostol je, po prijemu Svetog Duha, prvo propovedao jevanđelje u Palestini, u Jerusalimu i okolini.
Po odlasku iz Jerusalima propovedao je hrišćanstvo u Makedoniji, Siriji, Etiopiji... Na kraju je stigao u zemlju crnaca ljudoždera i u gradu Mirmeni, gde je obratio nekoliko ljudi u Hristovu veru, postavio je svog saputnika Platona za episkopa, a sagradio je i malu crkvu.
Zaštitnik bankara i poreznika
Matej se smatra zaštitnikom carinika, poreznika, bankara i računovođa. Slava sveti Matej, Matijevdan, rasprostranjena je među Srbima u Hercegovini. Uprava carina Srbije obilježava Matijevdan kao svoju krsnu slavu od 2001. godine.
Pravoslavci vjeruju da na današnji dan valja platiti sve zaostale dugove i poreze.
Komentari