Mićunović:
Učesnici konferencije na Brdu kod Kranja

Ministarstvo kulture Crne Gore

Mićunović: "Kultura nije i ne može biti izolovana oblast"

Ministar kulture Crne Gore, Branislav Mićunović, učestvovao na devetom sastanku Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope koji je održan danas, na Brdu kod Kranja, u okviru slovenačkog predsjedavanja ovom regionalnom inicijativom.

Sastanak je otvorio Uroš Grilc, novoizabrani ministar kulture Republike Slovenije, koji je istakao značaj Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope, koji svake godine okuplja ministre kulture Regiona i obrazložio značaj odabira ovogodišnje teme – kultura i obrazovanje.

Uvodno obraćanje imale su i generalna direktorka UNESCO, Irina Bokova, evropska komesarka za kulturu, obrazovanje i mlade, Androulla Vassilou, i Snežana Samardžić Marković, generalna direktorka Dirketorata za demokratiju Savjeta Evrope. One su govorile o značajnim projektima regionalne saradnje koji su se odvijali u Regionu u okviru platformi za saradnju međunarodnih organizacija.

Ministar Mićunović je u svom izlaganju istakao postepen razvoj Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope u najznačniju političku platformu za saradnju u oblasti kulture u Regionu. Podsjetio je da je od sastanka Savjeta na Cetinju pokrenuta inicijativa o integrisanju brojnih regionalnih projekata i politiku u jednu kompleksnu inicijativu. Ministar Mićunović je istakao i da „kultura nije i ne može biti izolovana oblast, koja se, u vremenu krize, posmatra isključivo kao trošak. Kultura predstavlja, i stoga može i mora biti sagledana, kao mogućnost, potencijal razvoja ostalih sfera društva – turizma, ekonomije, obrazovanja, a kao potencijal, koji kao finalni proizvod donosi materijalnu i nematerijalnu korist, i kultura zahtijeva ulaganja”.

Ističući da ministri kulture Regiona imaju značajnu ulogu u borbi za poziciju kulturu u nacionalnim okvirima, minister Mićunović je istakao I da “naše države, ne samo ministarstva kulture, moraju sagledati potencijale kulture kao generatora razvoja. Koncept održivog razvoja uopšte, a posebno koncept održivog razvoja u kulturi često je mjesto raznih politika i političkih susreta koji se dešavaju u našim zemljama.

Ministarstvo kulture Crne Gore, kao i siguran sam većina ostalih ministarstava kulture iz Regiona, čini značajne napore da implementira ovu ideju kako bi našlo dodatne mogućnosti finansiranja kulture, sa ciljem postepenog i osmišljenog unapređenja svih djelatnosti kulture. Ipak, smatram da se ta bitka ne može voditi izolovano i da mora biti usmjerena na multiresorske projekte i strategije”.

Govoreći o značaju strategije za kulturu I obrazovanje Ministar Mićunović je istakao da kultura i obrazovanje predstvljaju dva resora, koja su po svojoj prirodi upućena jedan na drugi, često baš saradnja ova dva resora izostaje, ili se zasniva na pojedinačnim inicijativama, bez strateškog pristupa ovom pitanju.

Okvir Savjeta ministara kulture Jugoistočne Evrope predstavlja, kako je istakao, dobar mehanizam kojim možemo razmijeniti pozitivne prakse u ovoj oblasti i unaprijediti saradnju u svim zemljama članicama. Smatrajući da oblast kulture jedino može biti unaprijeđena sinhronizovanim, strateškim pristupom i aktivnostima, Ministar Mićunović je pozvao ministre Regiona na dvogodišnji kontinuitet teme kako bi u Skoplju sljedeće godine imali konkretan cilj – da sve zemlje Regiona imaju usvojene strategije kulture I obrazovanja.

Podsjećajući na značajne regionalne projekte, Ministar Mićunović je kao primjer dobre saradnje I uspješnog projekta naveo Izožbu 12 nacionalnih muzeja regiona Jugoistočne Evrope koja je sinoć otvorena u Ljubljani u organizaciji UNESCO, ističući da je u pitanju značajan projekat valorizacije izuzetno bogatih kulturnih istorija naših država. Izložba će nakon Slovenije posjetiti I ostale zemlje Regiona, a na Cetinju će biti prikazana 2014. godine.

(Izvor:RTCG)