Mehaničko srce slične je veličine kao prirodno. Napaja se baterijama, koje će pacijent po izlasku iz bolnice nositi na leđima, u rancu teškom šest kilograma. Profesor Milovan Bojić kaže, za "Novosti", da će to pacijentu, koji bez vještačkog srca ne bi mogao da dočeka transplantaciju, omogućiti komforan život i ne krije zadovoljstvo što je u "Dedinju" ovaj revolucionarni zahvat urađen nepuna dva i po mjeseca po njegovom povratku na čelo ove ustanove.
Prvo potpuno vještačko srce ugradili su kardiohirurzi profesor dr Aleksandar Nikolić i dr Saša Borović, anesteziju je vodio dr Siniša Jagodić, a u timu su bila i dva kardiologa. Operacija je trajala gotovo pet sati. Svaki detalj je snimljen, i u petak će biti predstavljen javnosti.
- Ovo je veliki poduhvat našeg tima - kaže prof. Bojić. - Za ovaj zahvat naši ljekari su specijalno edukovani u Njemačkoj, a ugradnjom prvog potpuno vještačkog srca u ovom regionu Institut "Dedinje" i Srbija uključili su se u zvaničnu prezentaciju svjetskog proizvođača mehaničkog srca "Sunkardija".
Od početaka rada na mehaničkom srcu, koje je bilo takvo da je pacijent s njim mogao samo da leži, mnogo šta se promijenilo, i vještačko srce je sada neuporedivo više nalik prirodnom. Institut "Dedinje" ima još jedno u rezervi.
- Potpuno vještačko srce ima i lijeve i desne pretkomore i komore, zaliske, i graftove - objašnjava profesor Bojić. - Parcijalna to nemaju. Na "Dedinju" smo mi prvo parcijalno vještačko srce ugradili još 1995, a u Kliničkom centru Srbije je ugrađeno 2004. Na Svetog Nikolu ćemo ovde u Institutu, posle duge pauze, opet ugraditi parcijalno vještačko srce, a spremni smo da već sjutra, ako se nađe organ, uradimo i transplantaciju srca. "Dedinje" je na ovim prostorima rodonačelnik tog programa, i kako čujemo, naš prvi pacijent, kojem smo presadili srce prije 20 godina, sprema se za ženidbu.
Oživljavanjem programa transplantacije srca, "Dedinje" bi, uz ugradnju parcijalnog i potpuno mehaničkog organa, bilo u mogućnosti da svim mogućim metodama kojima savremena medicina danas raspolaže pomogne pacijentima za koje bez mehaničke potpore, a onda i organa donora, nema nade. I u svijetu su rijetke ustanove u kojima se primenjuju sve tri ove metode.
Nikolić je ranije bio načelnik Centra za kardiohirurgiju Kliničkog centra Crne Gore.
Komentari