U slučaju angažovanja finansijske institucije, istakla je, način otplate bi bio isti kao onaj definisan važećim ugovorom, samo što bi tu obavezu država imala prema instituciji koju angažuje i koja u ime države otkupi akcije, a ne prema A2A.
- Razliku u odnosu na put opciju čini činjenica da država odmah postaje vlasnik svih 41,7 odsto akcija, a ne povećava svoj vlasnički udio proporcionalno otplaćenim ratama tokom sedam godina. To znači i automatski izlazak Italijana iz EPCG – rekla je Sekulić i podvukla da je Vlada u tekstualnom dijelu budžeta za ovu godinu ostavila prostor za formulisanje tačnog iznosa za otkup akcija, koji će kao prijedlog biti unešen kad se donese konačna odluka o načinu otkupa akcija, što će biti poslato parlamentu na razmatranje.
Na pitanje da li je Vlada i dalje pri stavu da je neophodan drugi blok termoelektrane nakon raskida saradnje sa kompanijom Škoda Praha Sekulić ističe
da je raskid sa češkom kompanijom donio potpuno novi pristup realizaciji ovog projekta, ali naš suštinski i strateški cilj ostaje isti.
"Potreban nam je novi, veći proizvodni objekat, ali i postojeći blok TE u punom kapacitetu. Prvi koraci nakon prekida saradnje sa Škodom Praha su već napravljeni. EPCG je raspisala tender za izradu idejnog projekta ekološke rekonstrukcije postojećeg bloka, ali i krenula u konačno formulsanje prijedloga alternativnog rješenja za izgradnju drugog bloka, koji će Vladi dostaviti do kraja ovog mjeseca. Dakle, radimo na ekološkoj rekonstrukciji prvog bloka kako bi u naredne tri godine Pljevlja bila toplifikovana i imala TE po ekološkim standardima, a Crna Gora još 20 godina stabilan izvor energije. To znači da će novi blok raditi paralelno sa postojećim i garantovati sigurnosti snabdijevanja i stabilnost elektroenergetskog sistema", kazala je Sekulić Pobjedi.
Komentari