Na ovaj način realizovan je zaključak Posebne radne grupe za reformu javne uprave kojim se Crna Gora obavezala da će usvojiti Akcioni plan za period 2018-2020, sa procjenom troškova realizacije za trogodišnji period i ispunjen posljednji preduslov za potpisivanje Akcionog dokumenta za dobijanje sektorske budžetske podrške, u iznosu od 15 miliona eura.
"Ovaj dokument sadrži sve neophodne elemente za uspješno upravljanje procesom reforme javne uprave, što podrazumijeva precizno definisane ciljeve, aktivnosti i podaktivnosti, institucije koje su odgovorne za njihovu realizaciju, rokove, indikatore i potrebna finansijska sredstva", kazala je Pribilović nakon sjednice.
Akcioni plan 2018-2020, shodno Strategiji, detaljno razrađuje aktivnosti koje će se sprovoditi za realizaciju postavljenih ciljeva Strategije i to: Organizacija i odgovornost u sistemu javne uprave; Pružanje usluga;Službenički sistem i upravljanje ljudskim resursima;Razvoj i koordinacija javnih politika:Posebna pitanja sistema lokalne samouprave i Strateško upravljanje procesom reforme javne uprave i finansijska održivost
Kako je 2016. i 2017. godina bila usmjerena na uspostavljanje i stvaranje novog normativnog okvira u svim reformskim oblastima koje su definisane Strategijom počev od oblasti unapređenja službeničkog sistema državnih službenika i namještenika, efikasnijeg ostvarivanja prava na slobodan pristup informacijama, normativnih rješenja u oblasti elektronske uprave i lokalne samouprave, naredni strateški period, kako je to predviđeno Akcionim planom za 2018 - 2020, u bitnom, kako je pojasnila ministarka, odlikuju mjere i aktivnosti koje se odnose na implementaciju navedenih zakonskih rješenja u svim reformskim oblastima.
"Posebno su značajne aktivnosti koje se odnose na monitoring primjene ZUP-a, mjerenja zadovoljsta građana pruženim uslugama, povećanje broja elektronskih usluga i uključivanje jedinica lokalnih samouprava na portal e-uprave, primjena novih zakonskih rješenja u službeničkom sistemu itd. Implementacija ovog Akcionog plana biće posebno usmjerena na realizaciju najzahtjevnih aktivnosti koje se odnose na Plan optimizacije zaposlenih u javnom sektoru i izgradnju One Stop Government sistema, čime će se poboljšati operativnost cjelokupne javne uprave sa jedne i povećati povjerenje građana u sistem, sa druge strane", kazala je Pribilović.
Pored navedenog, prepoznate su konkretne aktivnosti za izgradnju zakonodavnog i normativnog okvira Crne Gore posebno u pogledu usaglašenosti sa Evropskim principima dobre javne uprave, u svih sedam reformskih oblasti koje su definisane Strategijom.
Prema riječima ministarke, u međusekotorskim konsultacijama, u pogledu procjene troškova svake pojedine aktivnosti i podaktivnosti, po prinicipu obračuna samo dodatnih troškova, napravljena je finansijska procjena Akcionog plana 2018-2020, u iznosu od 11.940.315 mil. Eura, što će biti finansirano iz sektorske budžetske podrške koju je obezbijedila Evropska komisija.
"Očekujem da će se realizacijom aktivnosti iz Akcionog plana za 2018-2020. stvoriti uslovi za unapređenje postojećeg stepena efikasnosti javne uprave, ali i stvaranje novog potencijala za ostvarivanje dugoročnih rezultata", kazala je ministarka.
Vlada je usvojila i Strategija unapređenja podsticajnog okruženja za djelovanje NVO.
Po riječima ministarke javne uprave strateija predstavlja važan aspekt u kreiranju i implementaciji javnih politika Vlade Crne Gore i njenim usvajanjem se zaokružuje strateški i informativni okvir za funkcionisanje NVO. Strategija je rezultat dvogodišnjeg rada međusektorske radne grupe, sačinjene od predstavnika relevantnih državnih organa i NVO sektora.
Kao opšti cilj Strategije 2018 – 2020 definisano je dalje unapređenje pravnog i institucionalnog okvira za djelovanje NVO i jačanje saradnje javne uprave i NVO u procesu kreiranja i primjene javnih politika, uvažavajući njihove različite, ali komplementarne uloge i odgovornosti u ovom procesu – kazala je Pribilović.
Tekst Strategije je usklađen sa Strategijom reforme javne uprave 2016 – 2020 i Akcionim planom za period 2016 – 2017. godinu, kao i sa smjernicama Evropske komisije za podršku Evropske unije civilnom društvu u državama kandidatima za proširenje 2014 – 2020.
Komentari