Građani su za aktivne kredite bankama dugovali 1,094 milijardi eura, dok su njihova dugovanja po osnovu kreditnih kartica iznosila 17,78 miliona. Nešto manje, tačnije 17,24 miliona, bila je zaduženost na ime dozvoljenih minusa po tekućim računima (overdraft).
Značajno povećanje dugovanja fizičkih lica zabilježeno je po osnovu aktivnih kredita. Tako su građani na kraju novembra prošle godine bili 12,3 odsto više kreditno zaduženi nego u istom periodu 2016.
“U odnosu na podatke od 30. novembra 2016. godine, povećao se dug građana po osnovu kredita, i to za 12,3 odsto, kao i dug po osnovu overdraft-a za 6,3 odsto. Dug fizičkih lica po osnovu kreditnih kartica je smanjen za 18,2 odsto”, precizirali su u CBCG.
Podaci vrhovne monetarne ustanove govore da svaki građanin Crne Gore u prosjeku bankama duguje 1.800 eura, što je više od tri plate ili trećina godišnje zarade. Zanimljivo je da su po sticanju nezavisnosti, 2006. godine, crnogorski građani bankama prosječno dugovali 373 eura, a od tada do danas dugovi stanovnika konstantno rastu.
Prema riječima ekonomskog analitičara Predraga Drecuna, prosječno zaduženje crnogorskih građana nije visoko, posebno ako se uporedi sa zemljama u okruženju i Evropi. On ističe da sa makro nivoa nije važno da li će novac biti u banci ili kod građana, ali da za državu može predstavljati problem kašnjenje u otplati dugova stanovništva.
Komentari