On je podsjetio da danas praznujemo velikog učitelja Crkve Božije Svetog Vasilija Velikog.
„Slavimo i manje poznatog Vasilija, pekara pećkog. Evo tu je ikona Vasilija i Grigorija, mučenika koji su postradali na Kosovu negdje uoči seobe pod patrijarhom Čarnojevićem 1690. I mjesto gdje je postradao ovaj pekar Vasilije, ono je ostalo poznato u narodu. Tamo gdje je bio njegov grob i gdje je očevidno bio i neki konak manastira Pećke Patrijaršije, to su pretvorili u turbe muslimansko. A Vasilije pekar vezan je i za Svetoga Vasilija Ostroškoga. Ostalo je zapisano da je Sveti Vasilije Ostroški kada je išao u Pećku Patrijaršiju, gdje je primio episkopski čin, boravio u tom konaku“, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Dodao je da je Vasilija pekara narod zapamtio, sve do poslednjih tragičnih zbivanja na Kosovu i Metohiji.
„Narod iz okolnih sela uvijek se sabirao na njegovom grobu, i tamo su imali običaj da na današnjei dan donesu i po neki hljepčić u znak sjećanja na njega kao pekara“, rekao je on.
Vladika je govorio o svetoj tajni krštenja kao duhovnom obrezanju i blagosiljao i slavske kolače današnjih svečara koji Svetog Vasilija Velikog proslavljaju kao porodičnu krsnu slavu.
On je služio u ponoć 13tog na 14. januar u Sabornom hramu Hristovog vaskrsenja u Podgorici sa sveštenstvom moleban za pravoslanu novu 2018. godinu odakle je poručio mnogobrojnim vjernicima sabranim na molebanu da se u novoj godini obnavljaju Hristvom novinom, prije svega vjerom u Njega kao Boga živoga, kao Bogočovjeka.
„Bez istinske i prave vjere nema istinskog i pravog ljudskog života, nema istinske i prave obnove ljudskoga bića“, kazao je Mitropolit crnogorsko-primorski.
Dodao je da je potrebno da se u novoj godini oslobađamo strasti od ljudskih grjehova, od svega što nas pomračuje i zagađuje iznutra.
„Jedino tako ako budemo radili u ovoj novoj godini, onda će nova godina zaista biti nova po toj novini o obnovi vrlinom i časnim i čestitim djelima koje djelamo i u odnosu prema Bogu i u odnosu jednih prema drugima“, naglasio je Amfilohije.
On je rekao da je 1918. godina upamćena po događajima koji su označili prekretnicu u istoriji. Ti događaji su na svjetskom planu ubistvo ruske carske porodice, a kod nas obnovljenje jedinstva Pećke Patrijaršije.
„Ima tu jedna grupa koja naše braće koji stvaraju nekakvu autokefalnu, kako je zovu, crnogorsku crkvu. Od čega je stvaraju – od ničega. Grupa delikvenata duhovnih, moralnih, crkvenih, ona je na trgu Josipa Broza na Cetinju, kako kaže u odluci policijske stanice cetinjske ‘stvorila vjersku zajednicu CPC’. Kakve veze ta vjerska zajednica može imati sa Crkvom Božjom koja ovdje postoji skoro dvije hiljade godina. A naročito, bez prekida postoji od vremena Svetoga Save i Svetoga Ilariona, prvoga zetskoga episkopa“, kazao je on.
On se osvrnuo i na zahtjev koji je Mitropolija uputila državi, a tiče se gradnje saborne crkve Svete Trojice na Cetinju u kojoj treba da budu smještene tri velike hrišćanske svetinje: ruka Svetog Jovana Krstitelja, čestica Časnog Krsta i ikona Bogorodice Filerimos.
„Ja se nadam da će naš predsjednik shvatiti da treba da se podigne hram iznad Cetinjskog manastira, te da će po tome ostati upamćen. Daj Bože da se obnovimo bogoljubljem i bratoljubljem. Daj Bože da se to dogodi sa svim zemaljskim narodima, da svi budu jedan istinski Božji narod koji ne gine, ne propada i ne uništava se. Bez vjere nema prave obnove ljudskog bića. Ljudi mijenjaju sebe i oslobađaju se se onoga što imaju u sebi. Od ljudskoga bijesa i ljudskoga sljepila, od toga da nas oslobađa Nova godina“, zaključio je Mitropolit Amfilohije.
Komentari