Sukobi na Filmskom festivalu u Istanbulu
U naelektrisanoj atmosferi filmovi su potisnuti u drugi plan

Uprkos bogatom programu

Sukobi na Filmskom festivalu u Istanbulu

Uprkos bogatom programu, 32. filmski festival u Istanbulu protiče u znaku veoma burnog sukoba između domaćih filmskih radnika, stranih gostiju i ljubitelja filma, s jedne i lokalne policije sa druge strane

UPRKOS bogatom programu, 32. filmski festival u Istanbulu protiče u znaku veoma burnog sukoba između domaćih filmskih radnika, stranih gostiju i ljubitelja filma, s jedne i lokalne policije sa druge strane. Povod je početak rušenja biskopa “Emek”, koji je dio kulturne baštine grada i kultno mjesto održavanja samog festivala. Novi vlasnici došli su na ideju da ga sruše i podignu prodajni centar.

To je izazvalo proteste kojima su prisustvovala ugledna imena domaće i svjetske filmske scene, poput Koste Gavrasa (ovih dana u Istanbulu dobio nagradu za životno djelo), Pola Lavertija, Majkla Njuvela i drugih. Policija je reagujući pribjegla brutalnoj sili, spriječivši demonstrante da priđu biskopu “Emek”. Uhapšeno je više ljudi među kojima i kritičar iz Turske Berke Gola, član žirija kritike FIPRESCI na festivalu.

U polemički naelektrisanoj atmosferi, filmovi su pomalo potisnuti u drugi plan. Ove godine je naša kinematografija, što nije bio slučaj nekih prethodnih, dobila zasluženu pažnju. Tako je film “Kad svane dan” Gorana Paskaljevića prikazan na programu “Masters”, uz prisustvo glavnog glumca Mustafe Nadarevića. “Krugovi” Srdana Golubovića su se našli u programu “O ljudskim pravima”, gdje je prikazana “Epizoda iz života berača željeza” Danisa Tanovića.

SKANDAL

OVAJ skandal, koji je podigao buru na Bosforu, doveo je do toga da se Atila Dorsej, jedan od osnivača festivala, najpoznatiji turski filmski kritičar, povuče iz javnog života. U oproštajnoj kolumnni, u dnevnom listu “Sabaha” napisao je: “Ako nema ‘Emeka’, nema ni mene!”.

(Izvor:Večernje novosti)