Izložba je otvorena uz tradicionalnu izvornu muziku sevdelinke Nine Strugar koja pjeva izvornu balkansku muziku, u pratnji Dženana Drekovića gitariste bjelopoljskog čuvenog rock benda Crna Dama.
Nakon toga pjesnikinja Šejla Hoti recitovala je stihove Maka Dizdara i Avda Međedovića, a održano je i predavanje voditelja međunarodne Škole Filozofije “Nova Akropola”, koji je govorio o značaju kulture i vrijednostima koje spajaju ljude.
Manifestaciju je otvorio Denis Mekić, predsjednik Bošnjačkog omladinskog kluba, koji je kazao, da je udruženje osnovano sa ciljem okupljanja mladih oko plemenitih i lijepih ideja, kulturnog i humanitarnog karaktera i volonterizma, gdje žele kroz one lijepe specifičnosti bošnjačke kulture od muzike, umjetnosti, folklora prezentovati i baštinu bošnjačke kulturne vrijednosti u interakciji sa drugim kulturama i narodima u Crnoj Gori.
"Pozivam prvenstveno mlade da pokrenu inicijativu za nove bolje odnose među svim našim narodima u multikulturalnoj Crnoj Gori. Pozivam sve građane Crne Gore, posebno mlade ljude da zajednički podstiču jedne druge i doprinose boljim odnosima među našim narodima, kulturama i tradicijama, vrijednosti zajedništva, čovjekoljublja, plemenitosti, tolerancije, različitosti, miroljubivog suživota i interekacije kultura u Crnoj Gori. Glavana poruka ove večeri je da je u različitosti bogatstvo i da nas kultura spaja", rekao je Mekić.
Kaligrafkinja Selma Mekić je kazala da arapska kaligrafija u Islamu zauzima posebno mjesto, tako da ne postoji ni jedna džamija i mesdžid, a da nema neki kaligrafski natpisi ili riječ.
"Kaligrafijom je moguće ispisivati Kuranske ajete, zatim hadise, kao i božja svojstva kojih ima 99. Kaligrafijom su se ispisivala mnoga dokumenta vjekovima nazad i da bi se bavili kaligrafijom važno je da volite svaki harf, odnosno, svako arapsko slovo", kazala je Selma.
Patrik Milošević, koji vodi međunarodnu organizaciju Škola filozofije, govorio je o filozofiji i kulturi.
"Kultura nije nešto sa čime se rađamo, već nešto što učimo. Kultura nije samo umjetnost, ona je i religija, kultura je i humani društveni odnos, kultura je ukupno ljudsko kreativno izražavanje, koja nam omogućava da budemo bolji ljudi i koja nam omogućava ljudsko dostojanstvo", kazao je Milošević.
Nina Strugar je govorila o svom iskustvu mosta između Crnogorske i Turske kulture, tradicionalnih, izvornih, naših pjesama koje su prevedene na turski jezik. Ona smatra da je muzika most između kultura, ono što nas spaja.
Komentari