„Prodavnica igračaka“ priča je o djevojčici Dini koja se igrajući prebacije u svijet fantazije, čemu doprinosi zla vještica Noć. Tamo stiže u neobičnu radnju igračaka, gdje svaku igračku kupac plaća jednom godinom svog života. Dina se, uprkos opomenama i molbi mladog dimnjačara, baca na igračke. Što je više igračaka kupovala, to je sve više starila. Shvatila je šta se dogodilo tek kada je postala starica.
Ova priča razotkriće djeci poznatu istinu da materijalne stvari ne donose sreću, te da u životu veću vrijednosti imaju ljubav, prijateljstvo, osjećanja i brižnost. U ovoj predstavi odrasli će prije svega vidjeti tugu zbog prolaznosti svega, ali i zbog materijalizacije ljudskih odnosa.
Igraju: Katarina Krek, Goran Slavić, Branka Femić, Branko Ilić i Pavle Ilić.
Reditelj Antoniuk uradiće i songove za predstavu, a pored njega u autorskom timu su još: Eva Farkašova (scenografija, kostimografija i idejno rješenje lutaka), Bogdan Szczepanski (muzika) i Zoran Đerić (lektor).
BIOGRAFIJA REDITELJA:
Jaroslaw Antoniuk (1963) poljski je režiser, teatrolog i dramaturg. Završio je Državni pozorišni studio (1985–1987), Pozorišnu državnu akademiju u Varšavi (1988–1992) i Ekonomsku menadžment akademiju u Varšavi. Direktor je Lutkarskog i glumačkog pozorišta u Lomži i Međunarodnog pozorišnog festivala „Valise” („U koferu”).
Kao režiser u lutkarskom pozorištu debitovao je 1995. godine sa Lešmjanovom „Šumskom pričom”. Predstava je nagrađivana na mnogim festivalima. Do sada je realizovao više od 40 predstava u lutkarskim pozorištima brojnih država (Poljska, Rusija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Srbija, Bjelorusija, Rusija, Španija, Crna Gora...) i za većinu dobijao nagrade. .
Jaroslaw Antoniuk u Gradskom pozorištu režirao je i predstavu „Ružno pače“ koja se sa ogromnim uspjehom igra u okviru naše Lutkarske scene. Gradsko pozorište sa ovom predstavom osvojilo je devet nagrada na međunarodnim festivalima (gran pri, nagrada za originalnu muziku, za režiju, za kreaciju lutaka, tri glumačke nagrade, nagrada publike, nagrada dječjeg žirija na festivalima u Banjaluci, Subotici, Kragujevcu, Bugojnu, Kotoru). Sve to je Antoniuka preporučilo za ponovnu saradnju sa našim pozorištem.
Među najznačajnijim priznanjima koja je Antoniuk dobijao za svoj rad izdvajaju se i: nagrada Maršala Podlaskog vojvodstva, nagrada predsjednika Lomže (1994 i 2012), nagrada Podlaskog vojvode, nagrada ministra kulture (2004 i 2012), nagrada Ministra Krimske Republike, nagrada udruženja novinara i Medalja za popularizaciju pozorišta. Laureat je i medalje „Gloria Artis” Ministra kulture Poljske.
Komentari